A letisztult, strukturált kommunikáció fontossága
Egy állásinterjú tele lehet buktatókkal, nehézségekkel, amelyekre jól fel kell készülni. Sajnos a legtöbben nem foglalkoznak ezzel a területtel elég alaposan és nem figyelnek oda eléggé. Pedig valójában itt dől el minden, nem elég csak “kiharcolni” a lehetőséget az interjúra.
Nem csak tapasztalatra és szakértelemre van szükség
A megfelelő kommunikáció kiemelkedően fontos az állásinterjún. Ez a gyakorlatban, leegyszerűsítve azt jelenti, hogy lehetünk bármilyen szenior szakemberek több, mint 20 éves tapasztalattal, ha nem tudjuk megfogalmazni megfelelően azt, hogy mivel is foglalkozunk, mihez értünk. Szerencsére ma már profik segítségét is igénybe vehetjük ahhoz, hogy minden tökéletes legyen az állásinterjún: a CV Shark szolgáltatásai segítenek felkészülni a legnehezebb helyzetekre is.
Az állásinterjú alkalmával meg kell fogalmazni megfelelően és érthetően azt, hogy tulajdonképpen mi is az, amihez mi értünk. Mindezt strukturált formában és átláthatóan, hogy még az is értse, aki nem ezzel foglalkozik vagy nem ez az elsődleges szakterülete.
Az esetek döntő többségében a HR-esekkel fogunk beszélni, és csak később jutunk el az adott terület vezetőjéhez, ezért is fontos, hogy fogyasztható formában kommunikáljunk. Ha nem tudjuk megfelelően megfogalmazni, akkor könnyen kelthetjük azt a benyomást, hogy mi magunk sem vagyunk tisztában a saját munkánkkal.
Mindig minden helyzetben a mi felelősségünk az, hogy a hallgatóság (HR-es, vezetők) megértsék a mondanivalónkat. Ehhez nem arra van szükség, hogy dupla annyi szakszót használjunk, minél több idegen kifejezéssel fűszerezzük meg a szöveget azért, hogy minél rátermettebbnek tűnjünk. Ezzel inkább leszünk okoskodó, lekezelő mitugrászok, mint valódi szakemberek.
Mindenképpen kerüljük az arroganciát
A legrosszabb, amit tehetünk, ha azért kezdjük el a szakzsargont használni, hogy okosabbnak tűnjünk a hallgatóságnál. Nem azért hívtak be minket interjúra, hogy kioktatást és okoskodást hallgassanak.
Az arrogáns kommunikáció az ellenkező hatást fogja elérni, és nagyon gyorsan elvághatjuk magunkat. A cultural fitbe nem fér bele az, hogy valaki lekezelő legyen a munkatársaival. Senki se szeret olyan emberrel kávézni hétfő reggelente, aki saját magát a többiek fölé helyezi.
A partner-partner viszonyra kell törekedni
A legjobb és talán legegyszerűbb módszer az, ha úgy állunk az egész interjúhoz, hogy olyan kommunikációs formát választunk és alakítunk ki, amit mi is elvárunk. Ezért fontos a partner-partner hozzáállás, azaz egy szintre helyezzük el az interjúzót és az interjúztatót is.
Legyünk alázatosak, emberként kommunikáljunk a másikkal, és próbáljuk olyan ember képét felépíteni, akivel mi is leülnénk hétfő reggelente egy kávéra. Ha úgy érezzük, van még min javítani vagy szívesen kiderítenénk, hol lehet még fejlődni, nyugodtan keressünk fel egy profi szakembert.