Virágzik a Tisza, de a kérész-biznisz is: száz eurót kérnek kilójáért Szerbiában
Sokan érzelmi okokból várják azt a néhány órát, amikor igazán látványos a tiszavirágzás, vagyis a kérészek tánca a folyó vizén, mások viszont üzletet csinálnak belőle Szerbiában, de nem a szerelemből – írja a Balk Magazin.
A szerb sajtó a napokban, éppen a Tisza virágzását követően arról írt, hogy a kérészek lehalászása miatt akár veszélybe is kerülhet ennek a szigorúan védett fajnak a fennmaradása.
A kérészek tánca egyáltalán nem egyedülálló jelenség, vagyis nemcsak Szerbiában és Kínában figyelhető meg, ahogyan azt Szerbiában széltében-hosszában állítják, hanem Magyarországon is.
A kérészek lerakott tojásaiból csak három év múlva kel majd ki egy újabb egyed, addig pedig a Tisza mocsarában várakozik, hogy majd a felszínre törve csodálatos vizuális és talán „spirituális élményt” is nyújtson, az élelmesebbeket pedig pénzhez juttassa.
Egyesek ugyanis rájöttek, hogy ebből egész komoly üzletet lehet csinálni.
Amellett, hogy csónakokkal viszik be a turistákat a folyó közepére virágzáskor, amivel számos egyedet idő előtt elpusztítanak, újabban megpróbálják lehalászni a rovarokat, amelyeket később lefagyasztanak és horgászok körében értékesítenek.
Az ügyeskedőknek könnyű dolguk van, hiszen megtalálták a kiskaput: a törvény ugyanis csak a halfajok lehalászását szabályozza, a rovarokét nem.
Ezt kihasználva egyesek csónakba ülnek, hálóval és vödrökkel felszerelkezve, és akár több kilónyi kérésszel térnek haza.
Attól függően, hogy hányan vágtak bele ebbe az üzletbe, vagyis a kereslet-kínálat törvényei alapján, a kérészek ára is változik: akár 100 eurót is elkérnek kilójáért. Ha nagy a felhozatal, a kilógrammonkénti ár 50 euró környékére csökken.