Megtépázta Putyin nimbuszát a Wagner-zendülés
Jevgenyij Prigozsin és a Wagner-zsoldosok lázadása meggyengítette Vlagyimir Putyin elnököt, „az uralkodói elitet” pedig fogas kérdések elé állította – véli a volt orosz kormányfő.
„Putyin uralkodásának pillére a stabilitás és a potenciális jólét” – ezt szajkózta az orosz propaganda húsz éven át.
Az orosz katonai magáncég és vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak a lázadása, nem utolsósorban pedig Putyin erre adott válasza összezúzta ezt a képet – nyilatkozta a Deutsche Wellének Mihail Kaszjanov, aki Putyin első elnöki ciklusa alatt, 2000 és 2004 között volt Oroszország miniszterelnöke.
„Prigozsinnak sikerült lerombolnia a mítoszt, a stabilitás képét” – ecsetelte Kaszjanov. Prigozsinék azt állították, hogy orosz erők támadták meg őket. Válaszul elfoglalták a nagy déli katonai központot a doni Rosztovban, majd északra, Moszkva felé indultak.
„Az orosz vezetés megerősödve került „az ijedtségből” – ezzel érveltek Kaszjanov szerint Putyin legmagasabb rangú kormánytisztviselői, köztük Szergej Lavrov külügyminiszter.
„Az orosz rezsim, épp ellenkezőleg, most gyengébbnek tűnik, és ezt az emberek, kivált a vezető elitben, kezdték megérteni”
– mondta a volt kormányfő.
Szerinte a gyökeres változás az orosz kormánytagok hozzáállásában nyilvánulhat meg országos vagy helyi szinten.
„Felfogták, hogy Putyin többé már nem az ő érdekeik képviselője vagy védelmezője. Ezért újragondolják a vele kapcsolatos viszonyukat” – mondta Kaszjanov, aki az ellenzéki Népi Szabadságpárt vezetője.
(Külföldi média nyomán)