Így készítsd fel autód akkumulátorát a hideg időjárásra
A szakemberek úgy tartják, az ősz az egyik legjobb időszak arra, hogy mindenki a saját járművét alaposan átnézze, és amit csak tud ellenőrizzen rajta. Közeleg a tél, ez pedig azt jelenti, hogy az autónkat fel kell szerelni a megfelelő méretű, és jó minőségű szezonális gumikkal, melyre jó már ősz elején sort keríteni. Ugyanis a téli gumi használatával a tévhitekkel ellentétben egyáltalán nem kell megvárnunk az első havazást. A legjobb, ha ezek az abroncsok már akkor felkerülnek autónk kerekeire, mikor ősszel a hőmérséklet már tartósan 7 Celsiusfok alatt marad.
Az alacsony hőmérséklet, és a csapadékos időjárás nagyban meg tudja nehezíteni az autóvezetők dolgát. Ilyen körülmények között a vezetés fokozott odafigyelést és éberséget igényel, de a mi feladatunk arról is gondoskodni, hogy az autónk a lehető legjobb állapotban legyen. Ebben a hideg időjárásban a legnagyobb gondot a gépjárművek elektromos rendszerének a meghibásodása szokta okozni. Éppen emiatt ősszel különös figyelmet kell fordítanunk a jármű akkumulátorára – írja a Fékmester
Miért okoz gondot az akkumulátornak a hideg időjárás?
Az az akkumulátor, mely eddig probléma nélkül működött éveken keresztül könnyen okozhat csúnya meglepetéseket számunkra főleg akkor, ha egyik napról a másikra beáll a hideg idő. A folyamatos használat és a terhelés miatt az autónk akkumulátora egy természetes öregedésnek van kitéve, és az alacsony hőmérséklet nem is tesz jót nekik.
Érdemes még a nagyon hideg időszak beköszönte előtt a járművünket felkészíteni a télre, ezért az is előnyös, ha van otthon egy akkumulátor-töltőnk, de természetesen nem mindegy, hogy ebből milyen típusút vásárolunk meg. Egy biztos: egy túlságosan olcsó akksi-töltő nem fogja tudni teljesen feltölteni a lemerült akkumulátorunkat, ezért vásárlás előtt inkább kérjük ki egy szakember véleményét a dologról.
Az akkumulátort minden ősszel érdemes teljesen feltölteni, ehhez pedig nem szükséges az akkumulátort kiszerelni az autónkból. A töltési idő végét a töltő fogja nekünk jelezni, ez akár 8-10 órát is igénybe vehet, ezt pedig nem szabad megszakítanunk. Fontos, hogy az akkumulátort ne töltsük fagypont alatti hőmérsékleten, éppen ezért lényeges, hogy ezt a töltést még ősszel megejtsük, semmiképp se halogassuk télre.
Így vigyázzunk az autónk akkumulátorára a hideg időben
Még a tél beállta előtt fontos, hogy ellenőrizzük az autó akksijának az állapotát, ugyanis annak teljesítményére káros hatással van a nagyon alacsony hőmérséklet. Ősszel és télen az akkumulátor fokozott igénybevételnek van kitéve, arról nem is beszélve, hogy az éjszakai fagyok után reggel a dermedt motor beindítása is igen nagy megterhelést jelenthet számára. A téli időszakban a hátsó szélvédők páramentesítése, az utastér fűtése, illetve a ködlámpa használata is több energiát igényel, így az az akkumulátor, amely nyáron simán indul, könnyen lehet hogy télen megadja magát.
A mai modern akkumulátorokkal sok karbantartási teendő nincs már. Nem kell a folyadékszintjüket ellenőrizni, és arra sincs szükség, hogy desztillált vízzel utántöltsük azt. Ennek ellenére ebben az időszakban az akkusarukat és a kábel érintkezőket mindenképpen meg kell tisztítanunk. A szakemberek ajánlására pedig hosszabb (több napos) parkolás során az akkumulátort érdemes kiszerelni az autóból, és melegebb helyen tárolni addig, míg az autónkat újra használni fogjuk.