Öt dolog, ami megnehezíti az alvást terhességkor
A növekvő pocak, a hormonháztartás változásai hozzájárulnak az alvási nehézségek kialakulásához. Ha nem tudjuk magunkat kipihenni, az másnap a közérzetünkre, a szellemi és fizikai állapotunkra is hátrányos hatással lehet. De vigasztaló, hogy minden alvást zavaró tényezőre van megoldás, és a szülés után valamennyi problémánk elmúlik.
1. Álmatlanság
Okozója lehet a szorongás, a félelem a terhességtől és a szüléstől. Leginkább az első várandósságnál szokott előfordulni. Beszélgessünk többgyerekes mamákkal, akik feloldják szorongásunkat pozitív élményeinkkel, a rémtörténetek előtt pedig zárjuk be a fülünket. Meditáljunk, relaxáljunk, jógázzunk: akár magunkban, akár csoporttal. A rémálmok is erősíthetik z aggódást. Ez ellen az álomkontrollal védekezhetünk. Kis gyakorlással ugyanis álmunkban eszünkbe juthat, hogy megkérdezzük a rémálomlaktól, hogy „ki vagy, és mit akarsz tőlem?”. Ha sikerül feltenni a kérdést, tudatalattink választ ad, és a rossz álmok elmaradnak. Lazító fürdő vagy tusolás, tea, mézes tej, gyengéd masszázs, szex – ezek jót tehetnek elalvás előtt. Legyen megfelelő ágyunk, és inkább hűvösebb, jól átszellőztetett szobában térjünk nyugovóra. Ha a nagy pocak miatt kényelmetlen a fekvés: kísérletezzünk, milyen testhelyzetben kellemes aludni… Segíthet, ha a jobb oldalunkra fekszünk, és térdmagasságban egy párnát teszünk a lábaink közé. Válasszunk vidám olvasnivalót, hallgassunk kellemes, altató zenét.
2. Reflux
A gyomrunk túl sok savat termel, amely fekvőhelyzetben visszajön, marja a nyelőcsövet, és a légcsőbe is elérhet, fuldoklást okozva ezzel. Elsősegélyként szóba jöhet egy pohárka szódabikarbónás víz, de ezt a gyógymódot nem szabad gyakran alkalmazni. Mielőbb forduljunk orvoshoz, aki ártalmatlan savlekötőt ír fel.
3. Mosdójárat
A terhesség első három hónapjában a növekedő méh nyomást gyakorol a hólyagra. A harmadik hónap után megváltozik a belső szervek helyzete, és a probléma elmúlik. Addig is kevesebb folyadékot igyunk lefekvés előtt, és vízhajtó hatású – egyébként sem ajánlott – italokat (kávé, kóla, üdítők stb.), ételeket (dinnye) késő délután már ne fogyasszunk.
4. Horkolás
Ha eddig nem horkoltunk, most az lehet az oka, hogy felszedtünk néhány kilót, és a felső légutak környékén lerakódó zsír szűkíti a járatot. Hogyha a horkolás erőteljes, és csak azóta tapasztaljuk (vagy nem mi: párunk), amióta várandósok vagyunk, feltétlenül szóljunk orvosunknak, mert a magas vérnyomás jele is lehet.
5. Fokozott izzadás
Ha éjszakánként folyik rólunk a víz, az keringési rendellenesség, esetleg magasabb vérnyomás tünete lehet. A terhesség alatt fokozódik az anyagcsere,a vérnyomás megnő, és a szervezet intenzívebb izzadással védekezik a felmelegedés ellen. Ne hordjunk szintetikus anyagokat, hanem kényelmes pamut hálóinget viseljünk, és lehetőleg ágyneműnk se tartalmazzon szintetikus anyagot. Lefekvés előtt tusoljunk le, a testhajlatokat pedig hintőporozzuk be. Segíthet a csuklóra helyezett hűvös borogatás is.
(noinapozo.hu nyomán)