Összenő, ami összetartozik? Mesterházy Attila (MSZP) Boris Tadić (DS) találkozó
Szerbia és Magyarország kapcsolatáról valamint a testvérpártok együttműködéséről folytatott megbeszélést hétfőn Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és Boris Tadić volt államfő, a szerb Demokrata Párt tiszteletbeli elnöke.
Mesterházy Attila a találkozón tájékoztatta partnerét a jövő évi választások legaktuálisabb kérdéseiről. Boris Tadić külön kitért az Európai Szocialista Párttal való kapcsolattartásra, amely a nemzetközi politikában meghatározó, és amely mentén a baloldal széles európai összefogása megvalósul – írja az MTI.
A délvidéki magyarok körében ezidáig a DP-t a második legnépszerűbb pártként tartották számon. Annak ellenére is, hogy a legutóbbi választásokon a DP annyi magyar voksot söpört be, amelyből egy kisebbségi pártnak akár 2-3 parlamenti képviselői mandátumra is futotta volna, mégis egyetlen egy magyar képviselőjük sincs a szerbiai Szkupstinában. Ellenben a Szerb Radikális Párt tagságából verbuválódott Szerb Haladó Páttal, akik legalább egy „díszmagyart” képviselői székbe ültettek.
A magát európai eszmeiségű és szociálliberálisnak valló párt egymásra talált, azzal az MSZP-vel, amelyet a határon túli magyarok egy emberként vetnek meg és borzongva gondolnak vissza a rossz emlékű magyarellenes kirohanásokra, a kettős állampolgárság elleni hecckampányra, a 20 millió román vendégmunkás rémhírére, az öszödi böszme ekúrására.
Bár való igaz, van mit beszélnie a két politikai vezetőnek, hiszen mindkettejük pártjának sikerült több mandátumon keresztül tönkretenniük az országaikat és az embereket maguk ellen lázítaniuk. Így a fülkeforradalmár Fideszre, mint pedig a kígyóbőrt váltó haladókra sem csak szimpátia hanem az előző kormányok iránt érzett gyűlöletből szavaztak a polgárok. Közös téma lehet még az is, hogy hogyan bomladozik mindkét politikai formáció, mert míg az MSZP-ből kiválva, Bajnai és Gyurcsány alakította meg a PM-et és a DK-t, addig Borist is félreállították a párt éléről, azóta a DP meghatározó emberei, sőt egész frakciónyi képviselői hagyják ott az anyagi csőd szélére jutott csökkenő népszerűségű pártot.
Mondd meg, ki a barátod, megmondom ki vagy!
A magyar kommunista MSZMP utódpártjaként létrejött MSZP legújabb legjobb barátjának, sőt egyenesen testvérpártjának kikiáltott Demokrata Pártnak itthon, a Délvidéken is megvannak a magyar szövetségeseik.
A DP ugyanis már hosszú évek során koalíciós szerződések sokaságával fonódott össze a Vajdasági Magyar Szövetséggel, bár ez a kapcsolat egyre inkább szeret-nemszeret civakodássá válik. Ez egyre tapinthatóbb Szabadkán is, de ezek az elszabadult politikai indulatok vezettek odáig, hogy Kishegyesen szakított a VMSZ a DP-vel és a haladókkal paktált le. Vagy másik példa lehet akár a magyar többségű, de a Demokrata Párt fellegvárának számító Ada Községben tartott moholi időközi választások. Ahol a VMSZ szintén a haladókkal állt össze, Világos Tibor, a VMSZ által támogatott Moholért lista vezetője elmondta, hogy az ok, amiért szövetségre léptek az egykoron magyarellenes párt képviselőivel az volt, hogy: „A haladók programja volt az, amely szinte teljes egészében megegyezik a mi programunkkal”.
Persze tavaly májusban egy ilyen kijelentésért Óbecsén még kizárás járt a VMSZ soraiból, de hát változnak az idők.
A változások sodrásában pedig az átlag szavazók politikai memóriájában elvész, hogy a mára Orbán imádatban fuldokló VMSZ szabadkai székházát még Gyurcsány Ferenc adta át, csupán néhány hónappal a gyászos 2004 december 5-ei népszavazás után.
Bár a koalíciós partnerek minden oldalon szélkakasként pörögnek és mindig a hatalmon lévők felé igyekeznek fordulni, mégis látható, hogy a mindennapi politikai csatározások mellett számos szállal kötődnek egymáshoz.
Így hát ne felejtse el a délvidéki magyar politikából kiábrándult szavazó, hogy amikor a magyarság körében legnépszerűbb többségi pártot támogatja vagy annak magyar képviselőit, akkor az egykori Gyurcsány Ferenc által igazgatott MSZP testvérpártjának szavaz bizalmat. De a magyar kisebbségi pártkínálat számbavételekor is érdemes azon elmorfondírozni, hogy az egykori szövetségeket felbontva egyesek úgy látszik mára egyre inkább hajlandóak elfogadni akár az egykoron kínált szendvicset is.
H. Á.