Milyen készülékekben használj ezüst-oxid gombelemet?
Ezüst-oxid gombelemeket rendszerint a karórákban, illetve az orvostechnikai készülékekben használunk, sokkal izgalmasabb alkalmazásai léteznek, torpedók, vízi aknák, úszósegédeszközök, mélytengeri búvárhajók, víz alatti mentőhajók, különböző harcászati alkalmazások használják.
Adódik a kérdés, hogy mi teszi ennyire megbízhatóvá az ezüst-oxid cellákat? Milyen jellemzői vannak? Előzetesen annyit, hogy ezek a primer típusú áramforrások magas energia-súly aránnyal, az alkáli elemeknél kétszer akkora energiakapacitással rendelkeznek. Lássuk tehát, mit tudnak a Zn/Ag²O elemek!
A hordozható készülékek áramforrásai
Válogass eszközeid igénye alapján a 18650-Akku.hu gombelemei és más típusú áramforrásai közül! A különböző típusok a kémiai energiát elektromos energiává alakítják, elektromos áramforrásként működnek. Alapvetően 2 típusuk van, az elsődleges és a másodlagos cellák, előbbiek egyszer használatosak, míg utóbbiak feltölthetőek, így többször használhatóak.
A primer cellában lejátszódó kémiai reakció irreverzibilis, azaz az áramlás iránya még külső energia alkalmazása után sem fordítható vissza. Az egyik legnevezetesebb típusa az ezüst-oxid cella, amely anódként cinket, katódként pedig ezüst-oxidot használ.
Mit érdemes tudni az ezüst-oxid elemekről?
Bár az ezüst-oxid áramforrások már az 1920-as évektől léteznek, tömeges gyártásuk csak az 1960-as években indult meg.
Az ezüst-oxid gombcellák jelölése SR vagy SG. Valamennyi ilyen kémiájú elem stabil feszültséggel rendelkezik, névleges feszültsége 1,55 V. Tartóssága messze elmarad az alkáli elemekétől, ugyanis az anódként használt cink korrózióra hajlamos, ezáltal tönkreteszi az elemet, szivárgásra hajlamos. Ezért ezt a típusú elemet akkor érdemes vásárolni, amikor szükség van rá.
A gombelemek használata esetén is elengedhetetlen a megfelelő típus és méret, valamint a helyes pólusok választása. Esetükben az enyhén domború pólus a negatív, a lapos pedig a pozitív.
Legfőbb jellemzők, amelyekért az ezüst-oxid elemek nagyszerűek
Az ezüst-oxid gombelemek megbízhatóságuk és teljesítményük miatt számos elektronikus alkalmazásban használhatók, például digitális és analóg órákban, számológépekben, játékokban, távirányítókban, és olyan miniatűr orvosi készülékekben, mint az inzulinpumpa, a vércukormérő.
Legfőbb jellemzői:
- Állandó feszültségszint
- Alacsony önkisülési ráta
- Hosszú üzemidő
- Jó alacsony hőmérsékleti jellemzők
- Jó ellenállás az ütésekkel, rezgésekkel szemben
- Alacsony és lényegében állandó belső ellenállás
- Laposabb kisülési görbe az alkáli elemekhez viszonyítva
Egyik legnagyobb hátránya a korrózió, a másik az ára, emiatt kereskedelmi célokra csak kis méretű ezüst-oxid cellákat gyártanak. A nagy méretű akkumulátorokat jellemzően katonai célokra használják, például tengeralattjárókban és torpedókban, illetve a repülőgép- és űrtechnikában. Érdekesség, hogy az Apollo űrrepülések során a holdkomp energiaellátására használták.