Délvidék Kiemelt 

Kire szavazzon a délvidéki magyar, ha ellenzéki?! 

Ahogyan arról néhány napja hírt adtunk, a Mi Hazánk párt elnöke Toroczkai László a Szabadkán tartott sajtótájékoztatóján arra kérte a délvidéki magyar polgárokat, hogy magyar listákra szavazzanak. Ugyan a magyarországi párt elnöke többes számban beszélt, ám a december 17-ei parlamenti- és tartományi választásokon egy magyar előjelű párt indul, és az a Vajdasági Magyar Szövetség.

De mi van akkor, ha valaki nem a nemrég elhunyt pártelnökével kampányoló VMSZ-re szeretne szavazni, vagy épp a díszmagyarokkal teletömött haladókra? Mi van akkor, ha valaki ellenzéki, de mégis szeretne magyar jelöltekre szavazni? Megnéztük, hogy hol vannak még délvidéki magyar jelöltek a listákon, sajnos lesújtó a helyzet.

Köztársasági szinten eddig 18 választási listát hirdettek ki, míg tartományi szinten eddig 13-at. Sok listán szerepelnek magyar vagy magyar hangzású nevek, ezek közül néhányat emelnénk ki:

A Slobodan Milošević egykori pártjának, a Szerb Szocialista Párt listáján indul Dani Zoltán, székelykevei születésű al-dunai székely katonatiszt. Aki annak idején a miloševići regnáló rendszer védelmében katonaként szolgálva lelőtte a híres NATO lopakodót.

A tagadhatatlanul kiemelkedő katonai szerepe miatt országosan ismert délvidéki magyar veterán eddig is képviselő volt és a másféléves parlamenti mandátumát igen profitábilisan töltötte el, és mint megírtunk 2 felszólalása volt ezen 16 hónapos időszak alatt, ám közben 28 ezer eurót tehetett zsebre, amit a havi 214 ezer dináros fizetésének köszönhet.

Illetve a szocik évek óta a hatalom részét képezik, így Dani kriptokomunista pártja nem is igazán számítható az ellenzés sorába, még ha a pártrendezvényeiken előszeretettel nevezik „b**i-nak” a Vučić-ot.

Két parlamenti felszólalása és 214 ezer dináros fizetése van Dani Zoltánnak, a NATO gépet lelövő al-dunai székelynek

Több ismert délvidéki ellenzéki aktivista a 7. sorszámmal induló „Szerbia az Erőszak Ellen” elnevezésű zöldek, liberális és szélső-baloldali pártok által formált pártlistát támogatja. Illetve annak magyar képviselőjét az újvidéki Öreg Annát, aki a Szabad Polgárok Mozgalmának köztársasági képviselője volt az előző ciklusban.

Öreg korábban a délvidéket a Balkán éléskamrájának nevezte, míg egy másik nyilatkozatában arról beszélt, hogy attól fél, hogy az 1944-45-ös délvidéki magyarság ellen elkövetett szisztematikus népírtásra való megemlékezés a Horthy-rezsim rehabilitációját hozhatja el.

A képviselőnő rendszeresen megemlékezik a „hideg napokról” Újvidéken, de az 1944-45-ös magyarellenes megtorlások esetében nem jelent meg sosem a novemberi megemlékezéseken a Futoki úti temetőben a helyi magyarok között. Sőt, az egyik leghangosabb ellenzője volt az 1944-45-ös áldozatok számára szánt Turul madaras újvidéki emlékműnek, ugyanis szerinte 2 „magyar fasisztának” is emléket állított volna az, így a közel 5000 áldozat: köztük asszonyoknak, gyermekeknek sem jár a méltó emlékhely. Igaz az emlékmű ugyan nem sorolta volna fel az áldozatok neveit, nem úgy mint a Duna-parti „hideg napok” emlékmű, amelyen szintén több olyan név szerepel, akik Horthy rendszerének támogatói voltak és nem a razzia során, hanem az előtt hónapokkal, természetes úton haltak meg, vagy épp olyanok, akiket többrendbeli gyilkoság vádja mellett végeztek ki.

Csonka Áron, a VMDK elnöke is indul a választásokon, ő tartományi szinten kapott helyet a Bojan Kostreš által fémjelzett szociáldemokraták listáján, méghozzá a 6. helyen.

A párt vezetője Bojan Kostreš amikor bejelentette a választásokon való indulását két nagyon fontos dolgot leszögezett, hogy mi a pártja és a személyes prioritása, mint mondta „neki ez Vajdaság ami nem csak földrajzi egység és nem Észak-Szerbia, de főleg nem Délvidék”. És akik így gondolkodnak erről a vidékről, azokkal ő nem szeretne egy közösséget vállani. Délvidéki magyarok esetében így sajnos  nem csak az identitásunktól, hanem a voksainktól is elidegenítette magát.

Van még a köztársasági listán a 10-es szám alatt induló kisebbségi vegyespárt, amely bosnyák, görög, horvát, vlah, bánsági románok, montenegróiak és magyar mipártokat tömöríti, jobban mondva egy magyart, Rácz Szabó Lászlót, vagyis Röszit.

A kisebbségi lista 250 helyett, szűkített 60 fős listával indult, Röszi a 7. helyet kapta, ami nyilvánvalóan nem befutó hely. De ezzel a listával nem is az a baj, hogy hányadik helyen van egy jelölt, hanem, Rácz Szabó Lászlóval aki, ha épp nem kondenzcsíkokról készült fotóit és a bácskai magyarok ellen elkövetett chamtrel terrorizmussal kapcsolatos elképzeléseit osztja meg mostanában a közösségi médián keresztül, akkor arról elmélkedik, hogy az óegyiptomi hieroglifákat csak magyar nyelven lehet olvasni, míg a sumérok magyar nyelvet beszéltek. Szabadidejében pedig politizál is, leginkább egymagában. Lehet rá szavazni, de minek, láthatóan anélkül is megvan a saját baja.

Ehhez és hasonló felhozatalból válogathatnak azok a délvidéki magyarok, akiknek nem tetszik a VMSZ vagy a haladók politikája. Már csak az a kérdés, hogy Ön kire fog szavazni december 17-én?

Hasonló bejegyzések