Belgrád sorsa a „mókás doktor“ kezében?
A belgrádi választások kiegyenlített küzdelmet hoztak.
Végül a „behozatali“ (főleg boszniai szerb köztársaságbeli) fantomszavazóknak köszönhetően a Szerb Haladó Párt 38,4 százalékot szerzett.
A „Szerbia az erőszak ellen“ legnagyobb ellenzéki tömörülés 35,1 százalékot kapott.
A „Nada“ 6 százalékon, a Szerbiai Szocialista Párt 5,4 százalékon, a „Mi“ koalíció pedig 5,1 százalékon végzett.
Noha a „Nada“ szélsőnacionalista társaság, vezetői még a választások előtt kijelentették, hogy bárkivel, akár a zöld-liberális-demokrata „Szerbia az erőszak ellen“ koalícióval is hajlandóak (ideiglenesen) egyesülni a haladók megbuktatása érdekében.
A szocialisták pedig egyértelműen a haladókkal szövetkeznének.
Ez azt jelenti, hogy a „Mi“ (szintén utranacionalista) koalíció képezi a mérleg nyelvét.
Ezt a szövetséget dr. Branimir Nestorović vezeti, aki a covid válság alatt vakcinaellenes álláspontjával hívta fel magára a figyelmet. Azóta pedig nagyszerb nézeteit hangoztatja.
Nestorović tegnap késő este
azt nyilatkozta, senkivel sem hajlandó egyesülni, semmilyen politikai kereskedelemben nem hajlandó részt venni.
Ha ellenáll a haladó millióknak és kitart az elhatározása mellett, patthelyzet alakul ki. Ez azt jelenti, hogy (elvileg) új belgrádi választásokat kellene kiírni, mert senki sem rendelkezne többséggel.
Csakhogy a behatóbb választási matematika azt mutatja,
a haladóknak voltaképpen nem is kell új szövetséges, csak plusz két képviselőre van szüksége ahhoz, hogy városi kormányt alakíthasson.
Rövidesen elválik, ki lesz az a két képviselő a „Mi“, a „Nada“ vagy akár a „Szerbia az erőszak ellen“ tömörülésből, akiket majd Vučićék megvásárolnak.
(fotó: politika.rs)
A képen: dr. Branimir Nestorović