Így diétáztasd az elhízott kutyádat!
Ha követed az állatos híreket, akkor biztosan hallottál már Kairól, a 78 kilós golden retrieverről, aki a gazdái felelőtlen túletetése miatt a normál súly kétszeresét szedte magára. Persze a szülőkhöz hasonlóan a gazdik is elfogultabbak a “szőrös gyermekük” súlyát illetően, de az nem megoldás, ha homokba dugják a fejüket.
Össze kell állítani egy megfelelő étrendet, amelynek nagyszerű alapját képezheti egy, az Isapet száraz kutyaeledel kínálatában kapható diétás táp, persze emellett a rendszeres testmozgás bevezetése is elengedhetetlen.
Határozd meg az ideális testsúlyt!
Alapesetben az a testsúly tekinthető ideálisnak, amellyel a kutyád még az elhízás előtt rendelkezett. Amennyiben nem tudod, hogy mennyi volt pontosan, akkor a bordákon lévő zsírszövetek meglétének és vastagságának vizsgálatával meg kell állapítanod a túlsúlyát.
Ha azt látod, hogy a bordák még tapinthatók, de a bőr alatt van némi felesleges zsír, illetve fentről nézve a derékvonal megfigyelhető, bár nem jól rajzolódik ki rendesen, akkor az 10-20%-os túlsúlyt jelent. Abban az esetben pedig, ha a bordák egyáltalán nem tapinthatók ki a nagy mennyiségű zsír alatt, és a hát alsó részén, illetve a farok tövénél zsírlerakódások láthatók, akkor közel 40%-os elhízásról beszélünk.
Csökkentsd a kalóriabevitelt!
Elhízás esetén nem segít, ha visszafogod az eledel mennyiségét, mivel ezáltal csak azt éred el, hogy a kedvenced nem jut hozzá a létfontosságú aminosavakhoz, zsírsavakhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz és nyomelemekhez.
Ehelyett inkább írd össze, hogy egy nap mit szokott enni, beleértve a nasit, a jutalomfalatokat, a koldulással megszerzett falatokat, majd számold ki, hogy ez naponta hány kalóriát jelent! Ez alapján pedig már könnyebben meg tudod határozni majd, hogy mennyire kell visszafogni a kalóriabevitelt az ideális testsúly eléréséhez.
Ügyelj a bevitt fehérjemennyiségre!
Egy kutyának húszféle aminosavra van szüksége a normális életfunkciók fenntartásához, amelyből tízfélét képes önmaga előállítani, a másik tízféle aminosavat viszont külső forrásból (fehérjéből) szükséges bevinnie a szervezetébe.
Ezért a fogyókúrás étrend összeállításának legfontosabb lépése annak kiszámítása, hogy a napi adag eledel elégséges mennyiségben tartalmaz-e fehérjét. Ehhez ki kell számolnod a fogyáshoz szükséges napi kalóriaszükségletet, az egységnyi kalória fehérjetartalmát, illetve azt, hogy az ideális súly mellett a kutyádnak mennyi fehérjére van szüksége.
Extra tipp az étrend összeállításához
A rost nem más, mint emészthetetlen szénhidrát, amelyből, ha túl sok van az étrendben, akkor az ronthatja a tápanyagok felszívódását, ráadásul még a kedvenced sem érzi magát jóllakottnak tőle. Ezért próbálj ügyelni arra, hogy 5% alatt tartsd a rosttartalmat!
A rendszeres testmozgásról se feledkezz meg!
Hiába a megfelelő étrend, ha a kutyád nem mozog eleget, nem lesz látványos az eredmény. Ezért is elengedhetetlen a napi többszöri, rövidebb ideig tartó séta. Miután pedig már a kedvenced energikusabban mozog, jöhet a labdázás, a frizbizés és az apportírozás.