aracsi-pusztataborEgyéb 

Beszámoló az I. Aracsi Pusztatáborról

aracsi-pusztataborAugusztus 20-án, Szent István királyunk napján vette kezdetét az Aracs ’95 egyesület szervezésében az első Aracsi Pusztatábor, amely, mint a neve is mutatja a Törökbecse határában fekvő pusztaság közepén álló aracsi pusztatemplom tövében került megrendezésre. 

A szervezők a DélHír portálnak elmondták, hogy a  tábor fő célja a magyar nemezttudat megismerése és nemzeti önazonosságunk erősítése volt. Ezt színes programokkal, foglalkozásokkal, előadásokkal, túrákkal és könnyűzenei koncertekkel tették bárki számára elérhetővé.

A minden kövében a magyar szellemiséget és keresztény történelmünket sugárzó szakrális helyszínen többek között előadást tartott Siklósi András író- költő, Weiss Rudolf történész, a Német Népi Szövetség elnöke, Micsik Béla törökbecsei hitoktató és hangszerkészítő, valamint Csonti István csókai kutató is.

A helyszínen bárki kipróbálhatta az íjászat fortélyait, hogy milyenek voltak az őseink egykor oly rettegett nyilai, de csattogtak a kalapácsok is a vésők fején a fafaragó kézműves foglalkozások alatt.

fafaragas

Kopjafa faragás

A rendezvény teljes ideje alatt egy nemes kezdeményezés is  zajlott, ugyanis a szervező egyesület az idei tábor folyamán Berentnai Jenő, Fülöpp Attila és Borsos István fafaragó mesteremberek segítségével elkészített egy fa keresztet, amelyet majd a Törökbecsén kivégzett 1944/45-ös magyar áldozatok emlékére szeretnének felszentelni. A kereszt mellett a fafaragók egy kopjafát is készítettek, amelyet a bánsági szórványmagyarság nevében a tömbben élő, de elfogyó, elszórványosodó falucskára, Völgypartra visznek. Ezzel egy régebbi hagyományt éltetnek tovább, ugyanis korábban Zentagunaras és Bácsföldvár számára is készítettek hasonló ajándékokat a magyar-magyar összetartozás jegyében.

A rendezvény részeként bárki részt vehetett a környék látnivalóit bemutató traktoros túrán is, este pedig tábortűz mellett, magyar nóták csendültek fel. A rendezvény záróestjén az Árpád Hős Magzatjai akusztikus formáció szórakoztatta a zömében fiatalok alkotta táborlakókat.

Kiemelendő, hogy a pusztatábort önerőből, anyagi támogatások nélkül tudták megszervezni, baráti és közösségi szellemben. Különböző adományokkal azonban számos segítője akadt a tábornak, volt aki áramfejlesztőt adott kölcsön, volt aki a kopjafához szükséges fát adta, a Pannonia Print nyomda a plakátok elkészítésével segített, míg a Csodaszarvas Egyesület egy székely zászlót adományozott a rendezvény számára, amely a táborban lobogva, a Délvidék közepén is a határokon átnyúló, Kárpát-medencei magyar testvéri kapcsolatokat volt hivatott jelképezni.

taborozo-gyermekek

Táborozó gyermekek

Sz. A.

  

Hasonló bejegyzések