Kiemelt Szerbia 

Az EBESZ szerint nem volt tisztességes a választás, a szerb kormány szerint minden rendben volt

Megjelent a szerb parlamenti és helyi választások megfigyeléséről szóló jelentés, amely több pontban is megállapította, hogy a verseny nem volt egyenlő és tiszta a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) és az ellenzék között. Ennek ellenére a kormány szerint a jelentés épp azt bizonyítja, hogy szó sem volt választási csalásról. Az ellenzék másképp látja – írja az Index.

Szerdán mutatta be az EBESZ alá tartozó, választások megfigyelését folytató Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHIR) a jelentését a tavaly decemberi szerbiai parlamenti választásokról, amit az Euractiv szemlézett.

A választásokat az Aleksandar Vučić fémjelezte Szerb Haladó Párt nyerte, méghozzá elég nagy fölénnyel: a 250 fős Szerb Nemzetgyűlésben a Vučić-párt abszolút többséggel rendelkezik 129 mandátummal, míg az ellenzéket egy ernyőszervezet alá tömörítő Szerbek az Erőszak ellen mindössze 65 mandátumot szerzett.

Az ellenzék már a választás napján tüntetéseket szervezett, miután Vučićékat azzal vádolták meg, rendszerszintűen elcsalták a választásokat – több szavazókörzetben egyébként meg is kellett ismételni a választást, amit az ellenzék végül bojkottált.

Így a választásról szóló jelentésével az ODIHIR tiszta vizet önthetett a pohárba, és eldönthette, melyik félnek van igaza.

AZ EBESZ ALÁ TARTOZÓ SZERVEZET SZERINT PEDIG NEM VOLT TELJESEN TISZTESSÉGES A VERSENY A SZERB PARLAMENTI VÁLASZTÁSON.

A jelentés megállapítja, hogy a választást technikailag jól vezényelték le, a szavazók pedig különböző politikai alternatívák közül választhattak, ugyanakkor aláhúzták, hogy a választást így is Vučićék dominálták, mivel „a kormánypárt rendszerbeli előnyeivel igazságtalan feltételeket teremtett a pártok számára”.

A jelentés visszautal arra, hogy korábban a megfigyelőik különböző szabálytalanságoknak voltak szemtanúi: többek között szavazatvásárlásról és az urnák megtöméséről számoltak be.

A kampányban általában tiszteletben tartották az alapvető szabadságjogokat, de ezen a durva retorika, a média elfogultsága, a közszféra alkalmazottaira nehezedő nyomás és a közforrásokkal való visszaélés rontott

– áll a jelentés konklúziójában.

A kormány szerint a jelentés a választások tisztaságát, az ellenzék szerint azok ellenkezőjét bizonyítja

A jelentéssel kapcsolatban mind a Vučić fémjelezte Szerb Haladó Párt, mind pedig az ellenzéki pártokat egy zászló alá terelő Szerbek az Erőszak ellen közleményt adott ki.

Ana Brnabić szerb miniszterelnök üdvözölte a jelentést, ami szerinte a választással kapcsolatos minden negatív hírt eloszlatott.

Ez a jelentés véget vet minden, a választások elcsalásával kapcsolatos hazugságnak és ostobaságnak

– fogalmazott Brnabić, aki emellett hozzátette, elkötelezett a választási megfigyelőkkel való közös munka mellett, és komolyan veszik majd a szervezet által megfogalmazott javaslatokat.

Ugyanakkor a Szerbek az Erőszak ellen már másképp látja a ODIHIR összegzését.

AZ ELLENZÉKI VEZÉR, MARINIKA TEPIC SZERINT A JELENTÉS AZT BIZONYÍTJA, HOGY EZ EGY EGYENLŐTLEN, ANTIDEMOKRATIKUS ÉS NEM TISZTA VÁLASZTÁS VOLT.

Ha valaki azt mondja, hogy a választások egyenlőtlen körülmények között zajlottak, ahol egy embert, egy struktúrát részesítenek előnyben egy agresszív kampánnyal, a társadalom polarizálásával, gyűlöletbeszéddel, politikai ellenfelek és nem rezsimpárti újságírók sértegetésével, akkor azt egy egyenlőtlen, nem demokratikus és nem szabad választásoknak nevezik – összegezte véleményét Tepić.

A választások miatt egyébként több nyugati ország is vizsgálatot vár, az Európai Parlament például egy állásfoglalásban követelt egy nemzetközi, független vizsgálatot az egyébként EU-tagjelölt Szerbiától.

Forrás:

Hasonló bejegyzések