legitamadas 3Egyéb 

Akár ma is elkezdődhetnek a légitámadások. Obama még nem mondta ki az áment

legitamadas 3Kimaradnak a britek a Szíriai elleni katonai akcióból, miután a londoni parlament elutasította a kormány javaslatát. David Cameron miniszterelnök azonban jelezte, ez nem jelenti azt, hogy Nagy-Britannia visszavonulna a nemzetközi színtérről. Barack Obama amerikai elnök hamarosan meghozza a döntést a légicsapásról, amely a tegnap esti washingtoni külügyminiszteri bejelentés után egyre valószínűbbnek és közelibbnek tűnik Ha a hétvégén nem kezdődnek meg a Szíria elleni légicsapások, egyre kisebb a valószínűsége annak, hogy szeptember 11-előtt megtörténjen. Jövő hét csütörtök-pénteken G-20 csúcstalálkozó lesz Szentpéterváron, a 2001. szeptember 11-i terrortámadás évfordulóit pedig hagyományosan kiemelt biztonsági intézkedések övezik, nem valószínű, hogy e kritikus napra plusz biztonsági kockázatot vállalna Washington. Igaz ugyan, hogy az egykori terrormerényleteket kitervelő és kivitelező al-Kaida ezúttal a szíriai lázadók oldalán áll, ám az Aszad elnök rezsimjét nyíltan támogató libanoni Hezbollah terrorszervezet is komoly kapacitással rendelkezik.

A támadás feltételei adottak: tegnap befejezték helyszíni vizsgálódásaikat az ENSZ vegyi fegyver ellenőrei, ma reggel pedig elhagyják Szíriát. Ezt erősítette meg tegnap este a világszervezet szóvivője egy, a Sky News televízió által élőben közvetített sajtótájékoztatón. Martin Nesirky közlése szerint az ellenőrök a vegyifegyver bevetés helyszínén összegyűjtötték a mintákat, beszéltek az áldozatokkal és az őket kezelő orvosokkal, tegnap ellátogattak abba a damaszkuszi katonai kórházba is, ahol a szíriai hadsereg azon tagjait ápolják, akikről a hadsereg azt állítja, hogy valószínűleg vegyi fegyverek áldozatai lettek, amelyet a katonai vezetés szerint a lázadók használtak. Mindkét oldal érveit és beszámolóit meghallgatták. Amint a kiértékelés megtörténik azt azonnal átadják Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak.

Washington is bemutatta azokat a titkosszolgálati forrásokból származó bizonyítékokat, amelyek a Szíriai elleni légicsapás indokoltságát támasztják alá az amerikai vezetés szerint. Jonh Kerry külügyminiszter bár azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a diplomáciai rendezés mellett, szükségesnek nevezte, hogy a vegyifegyver használat ne maradjon büntetlenül. Kerry kijelentette: a kezükben lévő bizonyítékok alapján „kevéssé valószínű”, hogy az augusztus 21-i damaszkuszi vegyifegyver támadás mögött a felkelők állnának.

Nem ez volt volt az első alkalom, amikor vegyifegyvert vetettek be Szíriában – eddig 1429 személy, közülük 426 gyerek vesztette életét az ilyen támadások következtében.. Az augusztus 21-i bomba pedig bizonyíthatóan a hadsereg készletéből származik – szögezte le. Washingtonnak ugyanis többrendbeli bizonyítéka van, hogy a damaszkuszi kormány az idén már többször nyúlt ideggázhoz. Ezért az Egyesült Államok beavatkozást sürget Szíriában, hogy megállítsák a vegyi fegyverek használatát.

Gyerekeket gyújtottak fel

A napalm a legszörnyűbb fájdalom, amit el lehet képzelni” mondta Kim Phúc, a vietnami napalmbombázásokat túlélő híres vietnami-kanadai fényképésznő. A róla és társairól készült fotó, amint egy napalm bombázás elől menekülnek sérülten, égve, a dzsungelháború egyik legszörnyűségesebb mementójaként vált ismertté a nagyvilágban.

A víz 100 Celsius fokon forr, a napalm 800-1200 Celsiust generál, embertelen fájdalmat okozva. Tegnap a BBC brit közszolgálati televízió felvételei rázták meg a világ közvéleményét, azok a felvételek, amelyek egy szíriai iskola bombázását mutatták be. A játszótéren lévő gyerekekre egy vadászrepülőgépről gyújtóbombát dobtak le, s a felvételek képsorai napalm használatra engednek következtetni. A támadásban több mint tíz gyerek halt meg, sokan szörnyű égési sebeket szenvedtek.

A BBC Panorama című műsorának beszámoló szemtanúk szerint egy vadászgép többször elrepült az iskola felett, mintha célpontot keresett volna a fedélzeten lévő bombának. A támadás utáni felvételeken a sérültek többségénél testfelületük több mint a fele megégett. Napalm használatra utal az is, hogy az áldozatokon nem a hagyományos bombák okozta vérző sebek láthatók, hanem a testükhöz tapadt fehér anyag. A brit önkéntes kezelőorvos is úgy nyilatkozott, hogy ilyen típusú sérülést napalm, vagy ahhoz hasonló anyag okozhat.

A nemzetközi jog megengedi, vagy legalábbis nem tiltja a napalm használatát lázadók vagy egyéb katonai célpontok ellen, de civilek elleni használatát egy 1980-as ENSZ határozat tiltja. Ugyanez a határozat korlátozza bárminemű gyújtó fegyver bevetését.

(nepszava.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések