Délvidék Kiemelt 

Egy épület szomorú története: csaknem húsz éve tart a Szabadkai Népszínház felújítása

Az 1854-ben épült szabadkai Népszínház épülete az egyik legrégebbi épület volt a városban. Latabár Endre, Blaha Lujza léptek itt színpadra, a szállodában Vajda János költő vendégeskedett, a színházban sokszor megfordult Kosztolányi Dezső és Csáth Géza. Ezért is (volt) fontos az épület.

A színház kálváriája Ljubiša Ristić avantgárd rendező igazgatói kinevezésével kezdődött 1985-ben, noha az épület állaga már korábban is hagyott kívánnivalót maga után. Vannak, akik emlékeznek még rá, hogy már a hetvenes években is folyamatos volt a felújítás (iránti vágy).

A koszovói születésű Ristić igazgató úr – aki nemrégiben még a kormányközeli Pink Televízióban vendégeskedett – a „multikulturális” színházpolitika jegyében a magyar és a szerb társulatot összevonta, aminek eredményeként a magyar társulatból rövidesen szinte senki nem maradt.

Akkor a hagyományokon alapuló színházat értő és igénylő közönség teljesen elidegenedett a Szabadkai Népszínháztól – írja a Balkan Magazin.

A kamarateremben 2006-ban volt az utolsó előadás. Az épület bontása az akkori magyar városvezetés (Kucsera Géza volt a polgármester) és a Vajdasági Magyar Szövetség, valamint Lovas Ildikó, akkori városi művelődési tanácsos vezényletével zajlott. Akkor az épület főhomlokzatát őrizték csak meg, a hat oszloppal, valamint a beltérben a kamaraterembe és a nagyterembe vezető lépcsőt és előteret.

A bontás elleni tiltakozást és petíciót 5000 ember írta alá, népszavazást követelve, ezt azonban elvetette az önkormányzat.

Amikor 2007-ben megkezdődött a bontás, valamivel több mint 3 millió euró állt rendelkezésre. A megállapodás szerint a költségeket 45-45 százalékban a tartomány és a köztársaság költségvetéséből biztosították, az építési költségekre 10 százalékot kellett előteremtenie a városnak minden felújítási fázishoz.

Az akkori számítások szerint 24 millió euróra lett volna szükség, hogy a munkálatok befejeződhessenek, a színház működni kezdjen.

A végleges dokumentumot 2006. december 21-én írták alá. Ebben az áll, hogy a beruházás értéke 24 millió euró, a munkálatokat pedig 2010-ig befejezik. Mondani sem kell, nem fejezték be.

Kiemelt jelentőségű beruházássá viszont csak 2016-ban nyilvánították, azóta mondható folyamatosnak a támogatása, de közben a járvány, a gazdasági válság ismét közbeszólt a munkálatok dinamikájába.

2008-ban az építkezés a gazdasági válság miatt megállt, de erről hivatalos döntés csak 2011-ben született.

Két évvel később döntöttek a beruházás folytatásáról, Szabadka város pedig átvette a Népszínháztól a beruházó szerepét. Ekkor derült ki, hogy 2007. és 2013. között összesen 486 millió dinárt költöttek az épületre a tartományi és a köztársasági költségvetésből, a városi pénzekkel együtt pedig 553,4 millió dinárt.

A módosítások 8 millió eurós megtakarítást jelentettek akkor. Azonban ebből sem lett semmi. Közben a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség került hatalomra a városban, a tartományban és köztársasági szinten is.

Ana Brnabić kormányfő 2020-ban járt Szabadkán, akkor azt ígérte, hogy a Népszínház 2021-re elkészül. Később Igor Mirović tartományi kormányfő 2023 szeptember elsejét, majd 2023 decemberét, végül 2024 tavaszát emlegette végső dátumként.

Jelenleg az épület felújításának 8/2-es fázisa zajlik. Bemenni az épületbe nem lehet, a magyarázat szerint a munkálatok jellege miatt. A költségek 500 millió dinárral nőttek, 1,6 milliárd dinárra, a kivitelezés ideje pedig 240 nap helyett 390 napra.

A városi költségvetésből 2024-ben végül 1,7 milliárd dinárt írtak elő a Népszínház épületének befejezésére. A 2025-ös évre 643,5 millió dinárral tervez az önkormányzat, ebből fejeznék be a koncerttermet. A költségvetésből az is kiderül, hogy 2015 óta a jövő évivel egyetemben, 4,3 milliárd dinárt költöttek a Népszínház épületének felújítására, vagyis több mint 36 millió eurót.

Az átadást április 22-re ígérték egy hónappal ezelőtt. Hogy azért-e, mert a fővárosi választásokat eredetileg április 28-ára tervezték, nem tudni. Hamarosan kiderül, hiszen ha ez is kampányfogás, akkor az átadásra minden bizonnyal május végéig kell várnunk, hiszen a belgrádi választásokat közben június másodikára csúsztatták át.

(Fotó: balk.hu)

Hasonló bejegyzések