Rossz számlára ment az utalás? Mit lehet tenni ilyen esetben?
A téves utalás, különösen, ha nagy összegről van szó, felér egy valóságos rémálommal. A hirtelen pánik mellett sokan azt sem tudják, hova kapjanak, mit tegyenek ilyen helyzetben. Az alábbiakban felvázoljuk a lehetőségeket.
A Banknavigator online platformján bankszámla témában számos hasznos szakértő cikk található, melyek segítenek napról napra előnyös döntést hozni. A pénzügyi útvesztőben nagyon nehéz eligazodni, azonban az olvasmányos, közérthető tartalmak ebben sokat segítenek.
Többféleképp elrontható az utalás
Akár egy apró figyelmetlenségből kifolyólag is könnyen téves bankszámlára mehet az utalás. Ekkor nem szabad pánikolni, inkább mielőbb cselekednünk kell, mivel úgy nagyobb eséllyel kapjuk vissza a pénzünket. Ahogy észleljük a hibát, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a bankkal és jelezzük, mi történt. A banknak meg kell adnunk a tévesen megadott bankszámlaszámot, a kedvezményezett nevét, már amennyiben ismert, azt, hogy mikor történt az utalás, valamint az elutalt összeget.
A bank a GIRO rendszeren keresztül felveszi a kapcsolatot a kedvezményezett bankjával és megkéri, hogy utalja vissza a tévesen elküldött összeget. Erről a kedvezményezett pénzintézete tájékoztatja a kedvezményezettet, aki dönthet arról, hogy visszautalja-e az általunk elküldött összeget.
Azzal viszont nem árt tisztában lenni, hogy a kedvezményezett nem köteles ezt az összeget visszaküldeni. Dönthet úgy is, hogy megtartja az összeget, ráadásul a bankoknak sem kötelességük segíteni a pénz visszaszerzésében. Ha a kedvezményezett megmakacsolja magát, akkor jogi útra terelhetjük az ügyet.
Akkor lehet, hogy nem kapjuk vissza a pénzünket?
Sajnos ez könnyen elképzelhető, minden a kedvezményezett jóindulatán múlik. Ahogy fentebb is említettük, a bankoknak nem kell segédkezniük az összeg visszaszerzésében. A pénzintézet mindössze annyit tehet, hogy utánanéz, melyik bankhoz ment az utalás és felveszi vele a kapcsolatot. A másik bank szintén nem köteles közreműködni az ügyünkben, csak annyit kell tennie, hogy értesíti a számlatulajdonost. Ettől kezdve csak rajta múlik, hogy megtartja a pénzt vagy hajlandó visszaküldeni. Ha mindenáron érvényt akarunk szerezni az igazunknak, akkor az csak peres úton valósulhat meg ekkor.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a tévedést?
Még ha sietnünk is kell, nagyon fontos, hogy időt fordítsunk az utalási adatok ellenőrzésére. Alaposan nézzük meg, hogy helyesen adtuk-e meg a címzett nevét és bankszámlaszámát. Ha biztosra akarunk menni, akkor megkérhetünk egy hozzánk közel álló személyt, hogy nézze meg ő is, mindent jól írtunk-e be. Az átutalás előtt használt biztonsági kód segíthet megerősíteni az átutalás helyességét. Legyünk tehát körültekintőek utaláskor, és előzzük meg a kellemetlen helyzeteket.