Kiemelt Szerbia 

Minden sarkon kínai zászlók: Ismét bebizonyosodott, hogy Szerbia siralmas kínai gyarmattá vált (+videó)

Megérkezett Szerbiába Hszi Csin-ping kínai elnök.

Tiszteletére egész Belgrádot beborították a kínai zászlók. Ez a látvány is megmutatta, milyen szánalmas vörös-fekete provinciává vált a szerb főváros.

Aleksandar Vučić szerb önkényuralkodó minden bizonnyal újabb (számára kiadós, az ország számára pedig káros) bizniszeket “zsírozott le“ Hszi tesójával.

A két ország, pontosabban a két autokrata összeborulásának eredményeként a kínaiak például Délvidéken, főleg Nagybecskerek környékén jelentős földterületet vásároltak fel

a környezetmérgező Linglong gumigyár létesítéséhez, amely még folyamatban van.

Az üzem kiépítését követő időszakban az ökológiai következmények mellett a Linglongban elhelyezkedő délvidéki dolgozók kegyetlen kizsákmányolására lehet számítani. 

Amit Szerbia egyes részein művelnek, az igencsak aggasztó és nyugtalanító.

Az egyik kirívó példa a kínai Zijin cég gazdasági jellegű hódítása.

Ez a cég megvásárolta a Bor Bányászati és Kohászati Központot, amitől a környező települések lakosságának az élete pokollá vált.

Például a közeli Krivelja település mezőgazdasággal foglalkozó polgárainak elmondása szerint a rendkívül rámenős kínai „beruházók” áron alul akarják felvásárolni birtokaikat, pontosabban csak azokat a földrészeket, amelyek számukra érdekesek.

Egyes helyi lakosok beadták a derekukat és olcsó pénzért eladták parcelláik egy részét. A még mindig a birtokukban levő földekre csak a kínaiaktól kapott külön engedéllyel léphetnek.

Az általuk kiszemelt termőföldeket a kínai gyarmatosítók egyes esetekben úgy csikarták ki a gazdákból, hogy munkát ígértek gyermekeik számára az (egyébként súlyosan környezetszennyező) Bányászati és Kohászati Központban, amelyben állítólag többek között kínai rabok is dolgoznak.

Az egyik gazda korábban feljelentette az említett kínai céget az illetékes felügyelőségnek. Ennek hatására a kínaiak nem hivatalos, szóbeli ajánlatot tettek: az 5,5 hektáron fekvő földterületet 20 ezer euróért hajlandóak megvásárolni.

Nem lehet tudni, hogyan végződött ez a nyomasztó eset.

Akárhogy is,

Vučić nemrég lelkesedéssel nyilatkozott a Kínai Kommunista Pártról, amelytől – szavai szerint – a Szerb Haladó Párt sokat tanult, és amelyről Szerbia majd a továbbiakban is példát vesz.

Ez esetben nem kell kételkedni Vučić őszinteségében. Könnyen lehet, hogy imponál neki az a kegyetlenség, amellyel a kínai vezetőség bánik a saját alattvalóival, a nyomorgó néppel, de legfőképpen azokkal, akik olykor megpróbálnak ellenállni a szörnyű rezsimnek.

(Ez utóbbiak gyakran nyomtalanul eltűnnek.)

A kínai rendszer brutalitásáról az 1989. évi pekingi Tienanmen téri vérengzés is hűen tanúskodott, amikor a kommunista hatalom egyes becslések szerint mintegy 10 ezer tüntető diákot és egyetemistát mészárolt le.

A vérbe fojtott demonstrációt követően a kínai diktatúra – ha az egyáltalán lehetséges – még keményebb és kegyetlenebb formát öltött.

Vajon Vučićnak tetszett az említett esemény, azaz módszer? Lehet, hogy szíve szerint ő is hasonlóképpen járna el az esetleges lázadókkal szemben?

(videó: X, fotó: novosti.rs) 

Hasonló bejegyzések