Sarki fényt láttak Délvidéken és Szerbiában (KÉPEK)
Intenzív, G4-es erősségű geomágneses vihar érte el a Földet egy napkitörés következtében, így nemcsak az északi pólushoz közel számos helyen figyeltek meg sarki fényt, ami lilás-rózsaszínes árnyalatokban jelent meg. Újvidéken, Szárcsán, Sajkásgyörgyén le is fotózták a látványos jelenséget.
A geomágneses vihar az űridőjárás jelentős összetevője. A napszél nyomásának növekedésével a Föld mágneses tere a napszél érkezése felőli oldalon benyomódik, és a napszél nagyobb energiát ad át a földi magnetoszférának. Ez a plazmaáramlás növekedésével jár, amit a magnetoszférában lévő elektromos terek mozgatnak. Megnövekszik az elektromos áram értéke a magnetoszférában és az ionoszférában is. A geomágneses vihar fő fázisában ennek az elektromos áramnak a mágneses tere kifelé tolja a magnetoszféra és a napszél határát.
A sarki fény (az északi féltekén gyakran: északi fény (aurora borealis), délen: aurora australis) a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék (elsősorban protonok és elektronok) által keltett időleges fényjelenség. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban (de nem állandóan) az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre. Délvidékről általában nem látható.
A jelenséget a napszél légkörbe csapódó töltött részecskéi okozzák, melyet a Föld mágneses mezeje miatt elsősorban csak a sarkok közelében láthatunk, erős napszél esetén azonban alacsonyabb szélességeken is megfigyelhetővé válik.
Délvidéken és Szerbiában az est folyamán északi irányban volt megfigyelhető a jelenség, de csak olyan területekről, ahol a fényszennyezés nem rontja ennek körülményeit.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Sajkásgyörgye
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szárcsa
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Belgrád
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Újvidék