Komposztáló készítése házilag az udvarra
A komposztáló remek megoldást biztosít a háztartásokban keletkezett zöldhulladék újrahasznosítására. A különféle szerves hulladéktól így könnyen megszabadulhatunk, idővel pedig hasznos tápanyagforrásként hasznosíthatjuk.
Komposztálót nem bonyolult feladat építeni, fa deszkákra lesz szükség hozzá, csavarokra, egy nagyobb darab csirkehálóra és egy régi szőnyegre, valamint kartonlapokra. A fa deszkákat a legjobb, ha átkenjük a Piktorfestéknél is kapható vékonylazúrok egyikével, a hosszabb élettartam érdekében.
Építés lépésről lépésre
Jelöljük ki a komposztáló helyét az udvaron. Legjobb, ha a gyakran használt élettértől kicsivel távolabb kerül, ugyanis előfordulhat, hogy kicsit kellemetlen szag árad belőle. A legpraktikusabb, ha a komposztáló négyszögletes. A négy sarkába egy-egy fa oszlopot kell leverni a földbe, elég mélyen ahhoz, hogy megfelelő stabilitással rendelkezzenek. Ezután a fa deszkákat csavarozzuk hozzá az oszlopokhoz, ezzel megalkotva a komposztálóláda keretét.
Következő lépésként csavarozzuk hozzá a deszkákhoz a csirkehálót, ezzel megakadályozva, hogy kipotyogjon a zöldhulladék a komposztból. Az egésznek az aljára tegyük a kartonpapírt, a szőnyegre vagy egyéb textíliára pedig a komposzt tartalmának letakarásához lesz szükség.
Milyen hulladékot dobhatunk a komposztba?
Először is a kartonlapra tegyünk nagyjából 20 cm vastagon földet, ez fogja képezni a legalsó réteget. Erre jöhet hasonlóan vastag rétegben zöldhulladék, gallyak, levágott fű, levelek. Minél apróbb darabokban kerülnek bele ezek, annál gyorsabban megy végbe a komposztálási folyamat. A hulladékrétegre újabb adag földet kell tenni, majd azt vízzel meglocsolni, hogy kellőképp nedves legyen.
A későbbiekben is ezeket a lépéseket kell elvégezni, illetve időnként érdemes a komposzt tartalmát egy vasvillával átforgatni.
Néhány hét kell ahhoz, hogy beinduljon a komposztálási folyamat, majd 2-3 hónap elteltével már a kertben hasznosítható tápanyagforrássá alakul a komposzt tartalma. A kertben keletkezett zöldhulladékot, levágott ágakat, füvet, növényeket ezentúl tárolhatjuk itt, továbbá a konyhai szerves hulladék nagy részét is beledobhatjuk, mint például a tojás és zöldség héját, gyümölcsmaradékokat.
Amiket nem ajánlatos a komposztba dobni
A komposzt nagyon praktikus találmány, számos fajta zöldhulladékot tudunk újrahasznosítani általa, de van olyan organikus hulladék, amit nem ajánlott belekeverni. Ha beteg növényeket rakunk bele, azzal gombák és betegségek továbbterjedését kockáztatjuk, hiszen a komposztban lévő meleg és a magas páratartalom remek táptalajt biztosít a kórokozóknak.
A konyhában keletkezett zöldhulladéknak ugyancsak nem minden eleme jó, ha a komposztba kerül. Húsfélék, folyékony ételmaradékok, olaj és papír, valamint a nehezen lebomló anyagok lassíthatják a komposztálási folyamatot, illetve használhatatlanná is tehetik a végterméket.