Kiemelt Világunk 

Bonyolódó külpolitika: A NATO főtitkára szerint Ukrajnának joga van oroszországi célpontokat támadni – Orbán Viktor szerint gyorsul az ütem a nyílt konfliktus felé

Ukrajnának – a nemzetközi jog értelmében – joga van ahhoz, hogy önmaga védelme érdekében katonai célpontokat támadjon Oroszországban – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken egy svédországi sajtótájékoztatón a Sky News szerint.

Az önvédelemhez való jog magában foglalja azt a jogot is, hogy a támadó fél, az agresszor – jelen esetben Oroszország – területén lévő legitim, katonai célpontokat támadjon. Ez egy támadó háború, amelyet Oroszország egy olyan békés, demokratikus szomszédos ország – Ukrajna – ellen indított, amely soha nem jelentett fenyegetést Oroszország számára. Nem kérdés, hogy Ukrajnának joga van célpontokat támadni orosz területen” – nyomatékosította Stoltenberg.

Joe Biden amerikai elnök nemrég engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy amerikaiak által szállított fegyverekkel csapást mérjen oroszországi célpontokra Harkiv régió közelében.

Ezt követően Vlagyimir Putyin orosz elnök figyelmeztette a nyugati országokat, hogy „nagyon komoly és veszélyes lépést” tesznek azzal, hogy fegyvereket szállítanak Ukrajnának. A Kreml vezetője szerint ez azt eredményezheti, hogy Moszkva felfegyverzi ezeknek az országoknak az ellenségeit.

Péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta, két éve a németek csak sisakot küldtek, kizárták, hogy fegyvereket küldjenek, szankciókról szó sem lehet. Szerinte ha értékeljük, hogy honnan hova jutottunk, akkor látható, hogy gyorsuló ütemben haladunk a nyílt konfliktus felé.

A NATO-ról és az EU-ról szólva úgy fogalmazott: a Brüsszelből jövő nyomás kivédését kormánya már kitanulta, a pénzügyi zsarolás sem vezetett eredményre. Ugyanakkor szerinte a NATO nehezebb ügy, mert Magyarországnak ki kell maradnia az ukrajnai misszióból.

Ha nemzetközi hatáskörből a NATO-parancsnok hatásköre alá helyezzük Magyarországot, akkor elvesztjük szuverenitásunkat – mondta. Hozzátette: ez a pont nagyon közel van, ezt még le kell tárgyalnia a magyar kormánynak a jelöltekkel és a főtitkárral. Magyarországnak joga van ragaszkodni a NATO alapszerződéséhez, amely védelmi szövetség, és nem kényszeríthetnek arra, hogy nem NATO-ország területén missziókat indítsunk – tette hozzá.

(Forrás és fotó Index)

Hasonló bejegyzések