Szerbiában állítólag „jelentősen csökken az infláció“, az árak viszont az égbe szöktek
A Szerb Nemzeti Bank azt állítja, jelentősen csökkent az infláció az országban.
Még az mti.hu is közölte a hírt, hogy az említett intézmény huszonöt bázisponttal, 6,50-ről 6,25 százalékra csökkentette az irányadó rátát.
A központi bank állítása szerint „az éves infláció májusban 4,5 százalékos volt, ami egybeesik a bank előrejelzésével, és ezzel az infláció visszatért a 3 százalékban meghatározott célértékéhez“, amelytől másfél százalékkal lehet eltérni mindkét irányban.
A közlemény szerint a döntésnél figyelembe vették az inflációs előrejelzéseket és az inflációt befolyásoló tényezőket, illetve „a hazai infláció hónapok óta tartó csökkenését“, valamint a következő időszakra vonatkozó hazai és nemzetközi makrogazdasági mutatókat.
Megállapították, hogy a globális inflációs nyomás csökkenése, illetve a csökkenést befolyásoló más tényezők miatt megengedhető a monetáris politika enyhítése az irányadó kamat csökkentése által.
Ez persze jól hangzik, de akkor felmerül a kérdés: az alapvető élelmiszeripari árucikkek (és számos egyéb termék) ára miért magasabb Szerbiában, mint az összes többi európai országban?