Otthonfelújítási támogatás kalkulátor
Az otthonfelújítási támogatás célja, hogy segítséget nyújtson a családoknak otthonaik korszerűsítéséhez és felújításához. Az állami támogatás igénybevételéhez számos feltételnek kell megfelelni, és a támogatás mértéke is különböző tényezőkön alapul.
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az otthonfelújítási támogatás igénybevételének feltételeit, valamint az otthonfelújítási támogatás kalkulátor működését.
Az otthonfelújítási támogatás kalkulátor használata megkönnyíti az igénylés előkészítését és a támogatás mértékének meghatározását. Az otthonfelújítási támogatás hatékony eszköz lehet a magyar családok számára otthonaik javításában és fejlesztésében.
Mi is pontosan az új Otthonfelújítási támogatás?
Az új Otthonfelújítási támogatást 2024-ben június 3-tól lehet igényelni, az 1990 végéig épült családi házak esetében, ha energetikai korszerűsítés a cél. Érdemes sietni, mert a keretösszege várhatóan gyorsan kimerül. A rendelkezésre álló 108 milliárd forintos keret várhatóan csak 20 ezer ingatlan korszerűsítésére lesz elegendő.
Akár 7 milllió forintos felújítási támogatás is járhat, 1 millió forint önrész mellett, 0%-os hitellel és vissza nem térítendő támogatással. Járásonként eltérő lesz a hitel és a támogatás aránya. Az elvártnál nagyobb energiamegtakarítással növelni lehet a támogatás arányát, alacsony jövedelemmel pedig mindenhol a legmagasabb támogatás jár.
Fontos kiemelni, hogy épületenként legalább 30%-os primer energiamegtakarítás elérése szükséges. Ha a záró hiteles energetikai tanúsítvány alapján ez nem teljesül, az ügylet szabálytalanná válik és a teljes finanszírozási összeget visszakövetelik, és vissza kell fizetni.
Kik igényelhetik az Otthonfelújítási támogatást?
- évet betöltött nagykorú, cselekvőképes (korlátozásoktól mentes), magyar adóazonosító jellel rendelkező magyar állampolgárnak kell lenni ahhoz, hogy igényelni lehessen a támogatást.
- A pályázónak a fejlesztendő ingatlan állandó lakóhelyeként, vagy tartózkodási helyként van bejegyezve, és legalább 2024. május 1. óta.
- Tulajdoni hányaddal vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban. Tehát tulajdonosnak kell lenni vagy pedig haszonélvezőnek.
- Az ingatlan nyilvántartás szerint lakóház (családi ház) besorolású.
- A fejleszteni kívánt ingatlan életvitelszerű használatban van, azaz lakott.
- Házastársak és bejegyezett élettársi kapcsolatban élők is igényelhetik, nem feltétel a gyermeknevelés, tehát olyanok is igényelhetik, akiknek nincs még gyermekük.
Ha az igénylő a kölcsönigényléskor betöltötte vagy a futamidő lejáratáig betölti a 75. életévét, a hitelbe be kell vonni egy olyan adóstársat, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel.
Az igényelhető támogatott összeg
1 millió forint önrészt kell biztosítani a tulajdonosnak, a fennmaradó 6 millió forint megoszlik egy vissza nem térítendő támogatás és egy kedvezményes hitel között. A megigényelhető vissza nem térítendő állami támogatás az adott járások átlagjövedelmétől függ, járás szerint 2,5 – 3,5 millió Ft. A hitelt 8 éven belül kell visszafizetni, a törlesztőrészlete 25-36 ezer forint között alakul.
Minimum 30%-os energiahatékonyság igazolása
A programban előírt a minimum 30%-os energiahatékonyság javulás elérése, amit a beruházás előtt és után energetikai tanúsítvánnyal szükséges igazolni. A fentieken túl további 5%-kal növekszik az állami támogatás részaránya, ha sikerül elérni a 40%-os energiahatékonyság javulást a kiindulási állapothoz képest.
Támogatott felújítási tevékenységek
Az összeget fel lehet használni nyílászáró cserére, szigetelésre, fűtés vagy használati melegvíz-rendszer korszerűsítésére, melyekbe a gázkazáncsere is beleérthető. De érdemes napelemes rendszer, hőszivattyú vagy klímaberendezés telepítésére is igénybe venni a támogatást, mert ezen kivitelezések jelentős energiamegtakarítást eredményeznek az ingatlanoknál.
Kalkulátor működése, milyen információkat tudhatunk meg ha kitöltjük
A kalkulátor megvizsgálja az igénylőre és az ingatlanra vonatkozó előírásokat is. Az ingatlan vonatkozásában a kalkulátor vizsgálja az alábbiakat:
- az épület jellegét (családi házról van-e szó)
- az építés évét (1991. előtt épült-e az ingatlan)
- a tulajdoni hányadra vonatkozó előírás teljesülését
- valamint azt, hogy a tervezett munka támogatható-e.
Az igénylővel kapcsolatban felméri, hogy:
- megfelelő ideje él-e az adott ingatlanban;
- teljesíti-e a köztartozásra, közüzemi tartozásra vonatkozó elvárásokat;
- valamint szerepel-e rossz adósként a KHR adatbázisban.
Tehát néhány alapadat megadása után gyorsan kiderül a kalkulátor segítségével, hogy az adott illető jogosult-e támogatásra vagy sem.
Képek forrása: https://hiteltanacs.hu/