Mi a közműátírás menete, határideje?
A közműveket minden olyan esetben át kell íratni, amikor az ingatlannak új tulajdonosa lesz. Az ügyintézés alapvetően az új tulajdonos feladata, adott esetben a régi szerződő is eljárhat a közműszolgáltató cégnél, amennyiben erre az új szerződő felhatalmazza.
A mielőbbi átíratás azonban közös érdek, hiszen így a régi tulajdonos felelőssége megszűnik a díjak kiegyenlítéséért, az új tulajdonos pedig teljeskörűen birtokba veheti a szolgáltatásokat. Erre leghatékonyabb megoldást az online közmű átírás jelenti, amit az OnlineKozmu oldalán érdemes kezdeményezni.
Milyen határidővel kell átíratni?
Főszabály szerint a közművek átírását 15 napon belül el kell intézni a birtokba vételtől számítva, ez alól a vízszolgáltatás átírása jelent csak kivételt, amire összességében 30 nap rendelkezésre áll.
Mivel ezek a határidők nem kifejezetten számítanak hosszúnak, ezért érdemes élni az online ügyintézés lehetőségével, hiszen így könnyen, gyorsan, áttekinthetően intézkedhet.
Az öröklés kivétel
Van egy olyan eset, amikor a közművek átírására jelentősen hosszabb határidő áll rendelkezésre, ez pedig az öröklés, amikor a tulajdonosi szerkezet a régi szerződő elhalálozása miatt változik meg.
Az örökösnek ugyanúgy el kell járnia a közműszolgáltatóknál, rögzíteni a mérőállásokat, végigcsinálni az egész procedúrát, viszont erre nem 15 vagy 30, hanem 180 nap áll rendelkezésére. Ez részben amiatt van így, mert a halotti anyakönyvi kivonaton kívül a hagyatéki végzést is be kell mutatni, aminek a kiállítása időigényes folyamat.
Szükséges dokumentumok, adatok
A személyes ügyintézés mellett egyetlen érv szól, hogy látszólag díjtalan, de ha beleszámolja az utazási költségeket, és az elvesztegetett időt, akkor ez koránt sincsen így. Ebben az esetben minden iratot Önnek kell beszereznie, elkészítenie, miközben az OnlineKozmu oldalon minden formanyomtatvány rendelkezésére áll, és így a hiba lehetősége is minimálisra csökkenthető.
Találhat itt átadás-átvételi jegyzőkönyv mintát is, ami a két fél adatain kívül számos más fontos információt kell tartalmazzon, mint például az ingatlan – a szolgáltatási szerződésben szereplővel megegyező – pontos címét, a mérőórák gyári számát és állását a birtokbaadás időpontjában, a két fél és a hitelesítésre felkért tanúk aláírását.
Ha az ingatlan tulajdonosi szerkezete ajándékozás következtében változik, akkor arról is hivatalos dokumentum kell szülessen a törvényi előírásoknak megfelelően.
A régi szerződő részéről minden esetben szükség van egy lemondó nyilatkozatra, amelyben jelzi, hogy az adott címen a közmű szolgáltatásokat a továbbiakban nem kívánja igénybe venni.
A régi szerződőnek minden egyes közműszolgáltatónak meg kell adnia az új címét is, ahová a végszámlát el lehet küldeni, illetve szükség van egy bankszámlaszámra is, hiszen gyakran előfordul, hogy túlfizetés van, és ilyenkor az energiaszolgáltató a pluszban befizetett összeget visszautalja.