Délvidék Kiemelt 

Szabadkán épül az LFP-akkumulátorok megagyára

Az ElevenEs-ben akkumulátorokat gyártanak autók, teherautók, napelemparkok, szélerőművek, de akár egy háztartás számára is. Ezek nagy felületű és nagy kapacitású akkumulátorok. A tulajdonos azt mondja, az aksi adott, már csak az a kérdés, hogy a vásárló vagy felhasználó mit kezd vele, mire használja fel – írja balk.hu.

A minap mutatta be a kínai Geely Aegis azt a kompakt méretű lítium-vasfoszfát akkumulátort, amely 3500 töltési-kisütési ciklust bír érdemi kapacitásvesztés nélkül. Ez nagyjából egymillió kilométeres futásteljesítménynek felel meg. Állításuk szerint használható ultragyors töltéssel (10-ről 80 százalékra 17 perc alatt tölthető) kritikus túlmelegedés nélkül. A Magyarországon gyárat építő CATL egyelőre buszokra és nehézgépekre fejlesztett akkumulátora 1,5 millió kilométert ígér.

Hasonlóval próbálkozik a szabadkai ElevenEs is. Az LFP-akkumulátorok ( lítium-vasfoszfát), akkumulátorokat gyártó cég már a tesztelési fázisban van, a szabadkai születésű tulajdonos szerint pedig ez a jövő, s tervei szerint 2026-ra már megépül az a gyár, amely tömeggyártásba kezdhet.

A szabadkai akkugyárban három és fél éve kezdték a tesztelést, most már a világ legnagyobb gyárainak kínálják a termékeiket. Az ElevenEs-ben 110-en dolgoznak jelenleg, 21 különböző nemzetiségű, magasan képzett mérnök költözött Szabadkára a munkalehetőség kedvéért. Az ElevenEs ráadásul az egykori November 29, a hústermékeket gyártó gigagyár helyén épült és terjeszkedik.

– Az, amit mi csinálunk, csak Kínában és nálunk van jelen. Amennyiben az akkumulátor felépítését nézzük, a katód a mi esetünkben egy betonbunker, az anód egy acélszerkezet. Erős struktúráról beszélünk. Előnye az akkumulátorainknak, hogy nincs szükségünk nikkelre és kobaltra, tovább tartanak és olcsóbbak is. A negatívuma, hogy valamivel nehezebbek. A mi akkumulátorunk háromszor biztonságosabb, nagyon kicsi az esélye, hogy kigyulladjon. Azt a hátrányt, ami ma már nem annyira mérvadó, de az akkumulátorok megjelenésekor fontos volt, hogy minél több kilométert lehessen menni az autóval, azzal kompenzáltuk, hogy nagy felületű akkumulátorokat gyártunk, akkorákat, amelyek képesek beteríteni az autó alját, és így érjük el a nagyobb kapacitást

– magyarázta el az ElevenEs igazgatója, Nemanja Mikać.

Arról, hogy mindezzel mennyire szennyezik a környezetet, nem esett szó.

(Fotó: balk.hu)

Hasonló bejegyzések