Kiemelt Szerbia 

„Párizsból szeretettel” – Szerbia számára kifizetődő az egyensúlyozás Kelet és Nyugat között

A Politico szerint Franciaország és Szerbia Emmanuel Macron látogatása során 12 dokumentumot írt alá, annak ellenére, hogy Párizs ezzel támogatást nyújt Belgrádnak, amely szoros kapcsolatokat tart fenn Moszkvával és Pekinggel.

A portól szerint a tegnap aláírt dokumentumok egyebek között szerepeltek az a szerződés, amely 12 francia gyártmányú Rafale repülőgép megvásárlásáról, a Szerbia növekvő energetikai igényeit kielégítő civil nukleáris program fejlesztéséről, valamint a stratégiai ásványi nyersanyagok, például a lítium értékesítéséről szóló megállapodás.

A Dassault Aviation vállalattal kötött szerződés szerint Szerbia 2,7 milliárd euró értékben kapja meg a repülőgépeket a hozzájuk tartozó logisztikai csomaggal és pótalkatrészekkel együtt.

A brüsszeli portál értékelése szerint az elmúlt évtizedben Aleksandar Vučić szerb elnök szoros kapcsolatokat ápolt Moszkvával, különösen Vlagyimir Putyin elnökkel, aki ez idő alatt kétszer is ellátogatott Szerbiába.

A Politico megemlíti továbbá, hogy Vučićnak szoros kapcsolata van Hszi Csin-ping kínai elnökkel is, aki szintén járt Szerbiában. A kínai állami média „vasbarátságként” írja le a két ország közötti kapcsolatot, amely kifejezést Peking csak az általa igazán nagyra becsült államokra használja.

Macron a szerbiai lítiumbányászat nyomán kiváltott tüntetések miatt jött Szerbiába, amelyet az EU támogat, írja a Politico. A portál emlékeztet arra is, hogy múlt hónapban az Európai Unió és Olaf Scholz német kancellár belgrádi látogatása során aláírtak egy Szerbia-EU megállapodást, amely formalizálja az EU támogatását a lítiumbányával kapcsolatban, azzal az ígérettel, hogy ez a projektum közelebb hozza Szerbiát az EU-hoz.

(Forrás: 021.rs, fotó: Beta)

Hasonló bejegyzések