Állítólag elitéltek is vannak a Szerbiában lévő kínai munkatáborokban
A Direktno ellenzéki hírportál már három évvel ezelőtt azt írta, hogy a Szerbiában dolgozó kínai munkavállalók legnagyobb része elítélt, akik csak számukra ismert okok miatt potenciálisan előnyösnek gondolt alkut kötöttek büntetésük letöltéséről azokban az állami cégekben, amelyek Szerbiában is megjelentek – idézi a szerb portált a balk.hu.
A kínai cégek ezáltal olcsó munkaerőhöz juthatnak, utánpótlás pedig biztosan van bőven, ha figyelembe vesszük, hogy Kínában nem nehéz börtönbe kerülni, hogy ha a delikvensek nem úgy gondolkodnak, mint az államot megtestesítő politikai elit
– folytatódik a cikk.
Két-három évvel ezelőtt terjedt el annak a híre, hogy a nagybecskereki Linglong, valamint a bori, szendrői (Smederevo) és más szerbiai építkezés tele van kínai elítéltekkel, és ahol elítéltek vannak, ott természetesen lenniük kell börtönőröknek is. Az ellenzéki Direktno portálsaját munkatársainak értesüléseire hivatkozva közölte a beszámolóját.
A kínai, és nem csak kínai munkások, akik az úgynevezett „kínai befektetések” keretében érkeztek a térségbe, amelyek valójában drága hitelek a vendéglátó országok számára a Balkánon (lásd Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia), amelyeket kétoldalú megállapodások tesznek lehetővé.
A Direktno arra emlékeztetett, hogy elvben egyetlen elítélt sem töltheti a büntetését más ország területén, hacsak ezt kétoldalúan megerősített megállapodás nem rögzíti.
A portál szerint erre vonatkozó, nyilvánosan is elérhető megállapodás azonban nem létezik Szerbia és Kína között, így ehhez nincs meg a jogi alap, ami lehetővé tenné a külföldi befektetők (értsd: kínaiak) számára, hogy Szerbiában elítéltek alkalmazásával csökkentsék a költségeiket a versenypotenciál növelése érdekében.
(Szerb és magyar média nyomán, fotó: BBC/életkörülmények a Linglongban)