Kiemelt Világunk 

Éles fegyverrel a migránsok ellen: Varsó kezében Európa legszigorúbb határvédelmi rendszere?

Európa legszigorúbb határvédelmi törvényét vezette be a Donald Tusk által vezetett lengyel liberális kormány. Engedélyezte ugyanis, hogy figyelmeztető lövéseket adjanak le a Belarusz felől érkező migránsokra.

Három határőrt most mégis elítéltek, mondván, nem volt jogalapjuk a lövések leadására, emellett még tovább fokozódott az eddig is pengeéles feszültség Varsó és Minszk között.
Miképp lehet a migrációt politikai nyomásgyakorló eszközként alkalmazni? – erre a kérdésre igyekeznek választ találni a nemzetközi politikában, mióta 2021-ben a lengyel–belarusz határon migrációs és határválság alakult ki.

Olyan hibrid hadviselési konfliktusról van szó, amely nem éri el a nyílt fegyveres összecsapások szintjét, ám folyamatosan veszélyt jelent Közép-Európa biztonságára.

A stratégia lényege, hogy mesterségesen előidézett migrációs hullámokkal politikai változásokat kényszerítsenek ki, vagy egyszerűen destabilizálják az érintett államokat. A módszert több ország is alkalmazta az elmúlt években, köztük Marokkó, Törökország és Oroszország is.
Az oroszok 2015–2016-ban Norvégia és Finnország felé irányítottak migrációs hullámokat, válaszul a Krím annexiója miatt bevezetett szankciókra. A belarusz válság során is egyértelműen látható a Belarusz–Orosz Államszövetség együttműködése, amely a két ország felelősségét szorosan összekapcsolja.
A lengyel–belarusz migrációs válság morális és politikai vitát váltott ki Lengyelországban, miután három lengyel katonát letartóztattak, mert figyelmeztető lövéseket adtak le egy migránscsoport felé.
A vita akörül alakult ki, hogy a határvédelmet biztosító katonákat kell-e védeni, vagy a fegyvertelen migránsokat, akik a katonákat támadják, gyakran súlyos sérüléseket okozva nekik.

A katonák helyzetét még nehezebbé teszi, hogy nyílt terepen mozognak, így biztonságukat az éles lőszer használata minden esetben csökkenti

– mutatott rá Migrációkutató Intézet egy korábbi elemzése.
A határvédelem céljából engedélyezett éles lőszer használata valójában minden esetben csökkenti a határőrök biztonságát.
A katonák letartóztatását Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter „elfogadhatatlannak” nevezte, míg az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) részéről Mariusz Blaszczak szerint a lengyel államnak kötelessége lenne megvédeni a határőreit mind a migránsok fizikai támadásaitól, mind a jogi következményektől. Slawomir Mentzen, a szélsőjobboldali Konföderáció párt vezetője szintén hevesen bírálta a kormányt, amiért

„inkább az illegális migránsokkal törődnek, mint a lengyel katonákkal”.

(Forrás és fotó: Index)

Hasonló bejegyzések