Hogyan befolyásolják a bor összetevői a minőséget?
A bor számos összetevőből áll, melyek közül egyeseket kiemelve és értékelve kaphatjuk meg, hogy milyen színvonalú az adott tétel. Így az alkotóelemek ismerete elengedhetetlen számunkra, ha meg akarjuk határozni egy adott bortétel minőségét.
Az, hogy melyik bor kerülhet egy neves verseny dobogós helyére, s így a hírekbe, elsősorban a minőségén fog múlni.
A bor meghatározása
Mindenek előtt azonban nem árt, ha először magát az italt próbáljuk meg definiálni. A bor nem más, mint a szőlő levéből erjesztéssel készített alkoholos ital, melynek többféle fajtája van.
Így találkozhattunk már vörös-, fehér- és rosé borokkal – hogy a leggyakoribbakat említsük. A Borsuttogónál prémium kategóriás borokat találhatunk mindegyik változatból, hiszen náluk a minőségi bortételek és a minőségi borfogyasztás áll a középpontban.
Az, hogy az elkészített ital milyen minőségi jegyeket hordoz magán, nagyban függ az adott év szőlőtermésétől, így a környezeti hatásoktól is. Ezenkívül befolyásolja még a szüretelés módja és a borkészítési eljárás egyes lépéseinek kivitelezése is.
A bor összetétele
Amikor a bor összetételéről van szó, általában négy alkotóelemet szoktak kiemelni. Ezen jellemzők mentén szokott zajlani a tételek vizsgálata is. Ezek pedig:
- alkohol
- tannin
- cukor
- sav
Ezenkívül célszerű még megemlíteni, hogy a bor 80%-át a víz adja. Természetesen ez nem jelent olyan tényezőt, amely alapjaiban befolyásolná a minőséget, így a bírálatok során is a fent felsorolt négy elemet szokták górcső alá venni.
Az alkohol
Az élesztőgombák a szőlőben természetesen előforduló cukrokat alkohollá alakítják az erjedés során. A borkészítés ezen fázisában a cukortartalom folyamatosan csökken, az alkohol mennyisége pedig növekszik.
Az élesztőgombák erjesztési tevékenysége nyomán más anyagok is átalakulnak, és szépen lassan kialakítják az adott tételre jellemző íz- és illatjegyeket, melyek magukon viselik az alapot adó szőlő jellegzetes vonásait.
A cukor
A cukortartalom szempontjából nagyon fontos, hogy jól válasszák ki a szüretelés időpontját. A bor egy élő anyag, készítése során minden mindennel összefügg, és kölcsönhatásban áll egymással. Míg a cukortartalom csökkenése az alkohol mennyiségének növekedését eredményezi, addig a cukortartalom magasabb mértéke a sav csökkenéséhez vezet.
A sav
Hogy mennyire fontos részét képezi a bornak, jól illusztrálja a “savgerinc” kifejezés, mely a borászat egyik szakszava. Az elsődleges karakterét az italnak a sav adja, valamint ez felel üdeségéért és minőségének megóvásáért is. Leggyakrabban almasav, citromsav és borkősav található a borban, de minden esetben a savtartalomnak a szőlőből kell származnia.
A tannin
Főként a vörösborok esetében van szerepe. Magyarul a tannint csersavnak hvjuk. A bor ízének és színének kialakulását irányítja, valamint rajta múlik a kész ital stabiltása is. Forrása leginkább a szőlő héja és magja.
Láthatjuk tehát, hogy a borkészítést rengeteg tényező befolyásolja, és az ital jellegzetességeit is sok-sok tényező együttes hatása adja. A minőségi borokat ezek alapján meghatározott szempontrendszer szerint szokták értékelni.