Szerbia eladósodása brutális méreteket öltött
Borislav Borović szerbiai közgazdász éles kritikát fogalmazott meg az ország hivatalos államadósságával kapcsolatban, amely júliusban 38,2 milliárd euróra ugrott, de a valós helyzet ennél valószínűleg sokkal aggasztóbb. Mint mondta, ez az összeg csak a kincstáron keresztül lehívott forrásokat tartalmazza, míg a még fel nem vett, de már aláírt hitelek további 25 milliárd eurónyi kötelezettséget jelentenek.
Az olyan hatalmas projektek, mint a Rafale vadászgépek vásárlása, a belgrádi metró építése és az EXPO beruházások mind ezt az elrejtett terhet növelik, amit a hivatalos statisztikák figyelmen kívül hagynak.
Borović rámutatott, hogy 2024-ben a szerb államnak 976 milliárd dinárt (8,4 milliárd eurót) kell visszafizetnie, ami az ország bevételeinek 45 százaléka, és ez csak a tőketörlesztés. 2025-ben további 1,6 milliárd euró kamatfizetés vár Szerbiára, ami egyértelműen rávilágít a helyzet súlyosságára. Ezek az adatok szöges ellentétben állnak azzal az optimista képpel, amit a kormányzat próbál festeni.
Borović külön kiemelte, hogy az államadósság visszafizetése a költségvetési hiányokkal és a külkereskedelmi mérleg negatívumaival együtt szinte lehetetlen feladat. A szerb állam a maradék vagyonát fokozatosan eladja, miközben az adósság tovább növekszik. Az európai országokkal való összehasonlítás is félrevezető, hiszen Szerbia adósságának jelentős része idegen valutában értendő.
(Szerb média nyomán, fotó: alo.rs)