Ez Szerbia: a belügyminisztériumnak vissza kell helyeznie állományukba azokat a rendőröket, akiket bűnvádi eljárások során felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek, és elbocsátottak
A Szerbiai Alkotmánybíróság nemrégiben megállapította, hogy az a döntés, amely alapján több rendőrt elbocsátottak, miután felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték őket különböző bűncselekmények miatt, alkotmányellenes volt.
Emiatt a Belügyminisztérium hamarosan kénytelen lesz visszahelyezni ezeket a volt rendőröket a szolgálatba, és kifizetni számukra az elmaradt béreket is!
Az ügy hátterében álló fegyelmi eljárásokat olyan rendőrök ellen indították, akiket „a szolgálatra méltatlannak” minősítettek, miután különböző bűncselekmények, főként korrupció, megvesztegtés miatt büntetőfeljelentéseket tettek ellenük.
Az Alkotmánybíróság mostani döntése értelmében azonban a feltételes büntetés – a rendőrségi törvény szerint – nem szolgálhat elbocsátás alapjául, csak az ítélet nélküli fegyelmi büntetések esetén indokolt a munkaviszony megszüntetése.
Ennek következtében a belügynek jelentős összegeket kell kifizetnie, mivel az érintett rendőrök száma tucatnyi, a visszafizetendő elmaradt bérek pedig akár több évre is vonatkoznak.
Ez persze ismét a költségvetést, tehát közvetetten a polgárokat terheli, akik amúgy is szűkös anyagi helyzetben vannak. Ez újabb kritikákat váltott ki a fegyelmi és jogi eljárások átláthatóságával kapcsolatban.
Tehát az Alkotmánybíróság ezzel a döntésével gyakorlatilag „megkegyelmezett” azoknak az (egykori) rendőröknek, akik szándékosan pénzt vagy más ellenszolgáltatást kértek bizonyos tettek végrehajtásáért vagy elmulasztásáért, egyenruhájukra hivatkozva.
(Forrás és fotó: direktno.rs)