Sok ellenzője van Szerbia uniós csatlakozásának
Egyelőre kudarcot vallott Magyarország igyekezete, hogy előmozdítsa a Szerbiával folyó uniós csatlakozási tárgyalások újabb fejezetének megnyitását, mert a hétfőn tartott nagyköveti szintű tanácskozáson egész sor tagállam képviselői nem támogatták ezt, és így nem lehet a szükséges konszenzusra számítani – írta az Euronews több diplomatára hivatkozva.
Az egyik fő akadály, hogy Szerbia nem hajlandó szankciókat hirdetni Oroszország ellen.
Az ellenzők között volt Horvátország, Észtország, Finnország, Németország, Lettország, Litvánia, Hollandia és Svédország.
Felhozták egyebek mellett az alapvető jogokkal kapcsolatos szerbiai problémákat, a Koszovóval fennálló feszültségeket, és kiemelten a Moszkva elleni szankciók tartós elutasítását.
A portál emlékeztet arra, hogy a továbblépést a magyar soros elnökség indítványozta, és a cél az volt, hogy közelebb hozza Szerbiát a tárgyalások harmadik fejezetéhez, amelyben nyolc terület szerepel, köztük a versenyképesség és gazdasági növekedés, adózás, monetáris politika, foglalkoztatottság, vámunió és tudományos kutatás. Ezek közül Szerbia elvben már megnyitott ötöt, de az EU 2020-ban megváltoztatta a szabályokat, és tematikus klasztereket vezetett be, amelyek keretében most ezeket a területeket újra meg kell nyitni.
A megnyitást ellenzők elismerték, hogy Szerbia haladást ért el a csatakozási törekvésében, de konkrét eredményeket akarnak látni. Az egyik fő problémaként azt jelölték meg, hogy Szerbia nem követi az EU külpolitikáját, egyebek mellett Moszkvával és Pekinggel kapcsolatban.
(Hirklikk.hu és Euronews nyomán, fotó: N1)