Az ellenzék azt reméli, a tiltakozások rákényszerítik a hatalmat az ún. átmeneti kormány megalakítására; az mit jelentene a gyakorlatban?
Az ellenzék bízik benne, hogy az egyetemisták tiltakozásai, amelyekhez a polgárok is nagy számban csatlakoztak, végül rákényszerítik a hatalmat, hogy beleegyezzen az ún. átmeneti kormány megalakításába.
Erről minap nyilatkoztott két ellenzéki parlamenti képviselő: a szelsőnacionalista Miloš Jovanović és a centrumpárti (ha ilyen egyáltalán létezik Szerbiában) Zdravko Ponoš. Korábban más ellenzéki vezetők is támogatták az említett megoldást.
Az átmeneti kormány, amely meghatározott ideig működne, parlamenti képviselőkből, független értelmiségiekből és a civil szféra szakértőiből állna.
Feladata egyebek között az lenne, hogy tárgyilagos módon megvizsgálja az újvidéki tragédia körülményeit, de méginkább az, hogy előkészítse a feltételeket az igazságos és szabályos választásokhoz.
Aleksandar Vučić szerb elnök és Miloš Vučević kormányfő határozottan elutasították ezt a kezdeményezést. Szerintük a Szerb Haladó Párt normális módon szerezte meg a hatalmat, s ennélfogva az átmenti kormánynak nem lenne létjogosultsága.
(Szerb média nyomán, fotó: 021.rs)