Kiemelt Szerbia 

Külföldi elemzés: „Szerbiában nem nyugszanak a kedélyek, elutasítják a tiltakozók a párbeszédet”

A szerb államvezetés párbeszédre hívó szava, a követelések bejelentett teljesítése és a kormányfő lemondása sem elegendő a tiltakozóknak Szerbiában. Az egyetemisták nem adják fel, a Belgrádi Egyetem pedig elutasítja az elnök meghívását. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint jelenleg az egyetemisták oldalán pattog a labda. Folyamatosak a tüntetések Szerbia városaiban – írja a Magyar Nemzet.

Baráth Gábor Gergely a lap megkeresésére hangsúlyozta: az egyetemisták négypontos követelést fogalmaztak meg. Az államvezetés mind a négy pontot teljesítette, a kért dokumentációt nyilvánosságra hozta, az egyetemisták és tanárok, akik ellen eljárás folyt, elnöki kegyelemben részesültek, megnövelték a felsőoktatásra szánt költségvetést, és azok a személyek, akik az elmúlt hónapokban az egyetemistákra támadtak, eljárás alatt vannak. Ezenfelül az államvezetés békejobbot nyújtott, párbeszédre hívta az egyetemistákat.

Ennek ellenére az egyetemisták azt állítják, hogy nem teljesítették a követeléseiket. Jelenleg az egyetemisták oldalán pattog a labda, akik egyelőre nem hajlandóak megtenni az első lépést. Sajnos nem látni, hogy mikor lesz enyhülés, mivel a párbeszédhez két szereplőre van szükség. Az egyetemisták, de az egyetemi tanárok sem akarnak párbeszédet. Hétfőn a köztársasági elnök párbeszédre hívta a belgrádi rektori tanácsot, amit a tanács elutasított  

– húzta alá a történész.

Eközben a szerbiai ellenzéki pártok nem a krízis megoldásán dolgoznak. Megpróbálják politikai haszonszerzésre felhasználni a tüntetéseket, az egyetemek blokádját. Az elmúlt hetekben egyre hangosabban követlenek átmeneti kormányt, de az esetleges rendkívüli választást elutasítják – tette hozzá.

Egyelőre az álláspontok nem közelednek, de Szerbia és a társadalom számára a feszültség csökkenésére lenne szükség. Ennek egyik jele a Studenti 2.0 (Egyetemisták 2.0) egyesület megalapítása, amely azon egyetemisták érdekeit képviseli, akik nem vesznek részt a blokádokban, ellenkezőleg, vissza szeretnének térni az egyetemekre – szögezte le a szakértő.

(Fotó: AFP)

Hasonló bejegyzések