Kiemelt Szerbia 

„Grčić letartóztatása azt bizonyítja, hogy az intézmények Vučićék parancsára cselekszenek; ettől csak fokozódnak a tiltakozások“

A Szerbiai Villanygazadaság (EPS) igazgatójának, Milorad Grčićnek a letartóztatására nem került volna sor az egyetemista tiltakozások nélkül, véli Saša Đogović ismert szerb közgazdász.

„Ha az egyetemisták és a polgárok nem tüntettek volna az elmúlt hónapokban, biztosan nem lennének korrupció miatti letartóztatások” – mondta a közgazdász.

Hozzátette, hogy ez csak alátámasztja az egyetemisták álláspontját, miszerint az intézmények nem működnek önállóan, hanem diktátumra és a hatalom jelzései alapján, „távvezérléssel” cselekszenek. Ez vonatkozik Grčić letartóztatására is.

Aleksandar Vučić szerb elnök nemrég bejelentette be a „nagy letartóztatások“ hullámát, ami azonban az ügyészségek és bíróságok hatáskörébe tartozik. Ezek különálló hatalmi ágak, amelyekre az államelnöknek elvileg nem kellene, hogy legyen ráhatása.

Az egyetemistáknak tehát igazuk van, amikor azt mondják, hogy intézmények fogságban vannak, emelte ki a közgazdász, majd így folytatta:

„Az ily módon zajló korrupcióellenes harc csak fokozni fogja a tiltakozásokat, hiszen

egyértelművé vált, hogy Szerbiában az intézmények „gombnyomásra” működnek.

„A korrupcióellenes akció nem fogja csökkenteni, felaprózni vagy enyhíteni az elégedetlenséget. A letartóztatások célja az volt, hogy Vučićék megmutassák, az állami intézmények működnek, és nincs szükség a tiltakozások folytatására, de ez nem jött be nekik” – mondta Đogović.

Kifejtette, hogy pl. Grčić korrupció miatti letartóztatása politikai indíttatású volt, hiszen ha az intézmények valóban működtek volna, ezt már korábban kezdeményezték volna, nem pedig öt évvel az obrenovaci Nikola Tesla hőerőműben történt baleset után.

„A polgárok tanúi voltak Miroslav Mišković vállalkozó letartóztatásának is, miután a Szerb Haladó Párt hatalomra került, de ez végül csak egy marketingfogásnak bizonyult. Nem állítom, hogy most is erről van szó, de az intézményekbe vetett bizalom rendkívül alacsony, tehát nem várható, hogy ez most enyhítené a tiltakozások hevét” – jelentette ki Đogović.

Hozzátette, hogy a letartóztatási akció leleplezi a haladók hatalomgyakorlási mechanizmusát, még ha az akciónak más célja is volt: bemutatni, hogy Szerbiában rendszerszintű harcot folytatnak a korrupció és a megvesztegetés ellen.

„A 2024-es korrupcióérzékelési index legutóbbi eredményei azonban azt mutatják, hogy ez nem igaz. Szerbia pozíciója ugyanis romlott a 2023-as évhez képest, sőt 2012 óta ez a legrosszabb eredmény.

A bíróságoktól és ügyészségektől, mint a hatalom különálló ágától elvárható, hogy önállóan foglalkozzanak a korrupciós ügyekkel. Például azzal is, miért nőttek ötszörösére az újvidéki vasútállomás felújítási költségei, amire még mindig nincs válasz.“

 (beta.rs nyomán, fotó: 021.rs)

Hasonló bejegyzések