Amit az eladó munkakörről tudni érdemes
Gyerekként gyakran álmodoztunk arról, hogy mennyire izgalmas és érdekes lehet eladónak lenni. Nincs is olyan gyermek, aki legalább egyszer ne játszott volna boltosat, hiszen a pénztárgép, a bevásárlókosár és a boltok telített polcai annyira vonzóak.
A valóság azonban ettől jóval árnyaltabb. Például egy debreceni eladó munka nemcsak szakképzettséget, de jó fizikai kondíciót és empátiát is igényel. Még akkor is, ha annak tűnik, egyáltalán nem könnyű munkakörről van szó. Mai cikkünkben bemutatjuk az előnyeit és árnyoldalait, hogy egyszerűbb legyen a döntés.
Mit csinál egy eladó?
Egyrészt közvetíti az adott vállalat értékeit és termékeit, másrészt pedig a vevői elégedettséget is formálja. Gyakorlatilag úgy értékesít, hogy közben brandet is épít. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy kit választ egy cég az eladójának.
Ő üdvözli a vásárlókat, fogadja és megválaszolja kérdéseiket, kiszolgálja őket, kezeli a panaszokat. Rendezi a polcokat, szekrényeket, akár még a kirakatokat is, és rendben tartja az üzletteret.
Milyen képességek, képzettségek szükségesek?
Bolti eladó képzés számos szakmunkásképzőben folyik, ez azonban csak az egyik lába annak, hogy valakiből sikeres munkavállaló legyen ezen a területen. Nagyon fontos a jó kommunikációs készség, a rugalmasság, a stressztűrő képesség és az állóképesség is. Hiszen sokszor egész nap állva kell a vevők igényeit kiszolgálni, kérdéseikre válaszolni. És valljuk meg, ez bizony nem mindig egyszerű. A nagyon problémás vásárlók kezelése külön odafigyelést és rátermettséget igényel.
A bulvárhírekben még arról is olvashatunk, hogy a vevők hogyan kötözködnek az eladókkal, és hogy ezt mennyire nem könnyű a helyén kezelni úgy, hogy senkinek ne sérüljenek a jogai és az elvárásai.
Hogyan jelentkezzünk a meghirdetett munkakörre?
Az eladó állásokat gyakran az adott cégnél, boltban hirdetik meg egy nyomtatott plakáton, de többségük online is elérhető. A jelentkezéshez kell egy olyan CV, ami kidomborítja szakmai kompetenciáinkat, végzettségeinket. A motivációs levélben pedig írjuk le, hogy miért pályázunk az adott munkakörre. Legyen ez olvasmányos, lényegre törő, de tartalmazzon minden fontos információt!
Mivel az eladó a brandet képviseli, ezért a külső megjelenés sokat számít. A CV-hez olyan fotót csatoljunk, ami a jelent mutatja. Egy 5-10 évvel korábbi kép félrevezető lehet, és ha az első szűrőn át is jutunk, a személyes interjún emiatt könnyen elcsúszhatunk.
Állásinterjún…
Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy behívnak minket állásinterjúra, akkor legyünk talpraesettek, de semmiképp se túl magabiztosak és végképp ne hivalkodók!
Az öltözetünk tükrözze azt, amilyenek vagyunk: legyen elegáns, de ne több, mint ami a valóság. Készüljünk fel alaposan az értékesítendő termékekből, tájékozódjunk a brandről! Legyünk kedvesek, nyitottak, mutassuk meg a rátermettségünket! Amennyiben figyelünk a fenti javaslatokra, jó eséllyel juthatunk be a kiválasztottak közé!