Kiemelt Szerbia 

Az áldozatok családjainak jogi küzdelme: Állami vállalat tehet a nyolc bányász haláláról?

Három év telt el azóta, hogy a sokobanjai „Soko” bánya egyik tárnájában metánszivárgás történt, amely nyolc bányász életét követelte. A tragédiában további 18 bányász megsérült, közülük többen súlyosan.

A nyomozás lezárult, és az ügyészség arra a következtetésre jutott, hogy senki sem felelős a történtekért, az esetet „vis maiornak”, vagyis elkerülhetetlen természeti erőhatásnak minősítették. Ezzel szemben az elhunyt bányászok családjai továbbra is küzdenek az igazságért és jogi úton próbálnak elégtételt szerezni.

Kártérítési pert indítottak a családok

Bratislav Stojanović, az áldozatok családjainak jogi képviselője bejelentette, hogy kártérítési keresetet nyújtottak be a „Resavica” állami vállalat ellen, amely a bányát üzemeltette. A pert a niši bíróság tárgyalja, mivel a kártérítési követelés összesen 24 millió dinárt tesz ki.

A keresetet 24 hozzátartozó nyújtotta be, köztük az elhunyt bányászok szülei, házastársai, gyermekei, valamint testvérei, akik velük éltek. A követelt összeg 1 millió dinár minden közvetlen családtagnak.

Független metánvizsgálatot követelnek

Stojanović szerint a „Resavica” vállalat felelős, mert veszélyes tevékenységet végzett, és ez a felelősség alól nem mentesítheti a vis maiorra való hivatkozás.

Az ügyvéd bírósági eljárás keretében újabb független metánvizsgálatot követel, mivel úgy véli, hogy az eredeti vizsgálat nem volt objektív. Állítása szerint a baleset előtt a metánkoncentráció hirtelen megugrott 1,5%-ról 99,9%-ra, amit a helyszínen lévő bányászok és mérőműszerek is igazoltak. A bányászok figyelmeztető jeleket észleltek, de az evakuálás mégsem történt meg.

A túlélők vallomásai szerint a magas metánszint miatt több gépet és a teljes szellőzőrendszert leállították.

Nemzetközi bíróságig is elmehet az ügy

Stojanović emlékeztetett arra, hogy panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz az ügyészség azon döntése ellen, amely elutasította a „Resavica” vállalat 14 alkalmazottja elleni büntetőeljárás megindítását.

Szerint az Alkotmánybíróság várhatóan 2,-2,5 éven belül hoz döntést. Ha a panaszt elutasítják, a családok a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.

A családok nem adják fel

Sanja Trivunac, az egyik áldozat özvegye kijelentette, hogy a családok kitartanak a jogi küzdelemben.

„Nem adjuk fel. A kereseteket benyújtottuk, és várjuk az igazságot.” – mondta.

(beta.rs nyomán, fotó Foto: MRE)

Hasonló bejegyzések