Délvidék Kiemelt 

A délvidéki egyetemisták jelentős része ismertette a szakértői kormány létrehozásával kapcsolatos elképzeléseit

A blokádokban részt vevő 14 délvidéki egyetem és főiskola hallgatói nyilvánosságra hozták a szakértői kormány megalakítására vonatkozó kritériumaikat.

Az első és legfontosabb elvárásuk az, hogy a kormánytagok ne legyenek kapcsolatban sem a végrehajtó, sem a törvényhozó hatalommal – vagyis ne töltsenek be (és korábban sem töltöttek be) semmilyen politikai tisztséget.

„Ez biztosítaná a politikai semlegességet és függetlenséget, így a miniszterek kiválasztása kizárólag a szakmai alkalmasság alapján történne” – írták az egyetemisták az Instagramon közzétett közleményükben.

Második követelményük szerint a miniszterek nem lehetnének tagjai politikai pártoknak vagy mozgalmaknak, különösen azoknak, amelyek indultak vagy indulni próbáltak választásokon.

„Ez segítene megőrizni a döntéshozatal függetlenségét, kizárva a politikai manipuláció lehetőségét” – fogalmaztak.

A harmadik kritérium: a miniszterek elismert, tapasztalt és bizonyított szakemberek legyenek saját szakterületükön, megfelelő tudományos és szakmai múlttal.

Negyedik szempontként szerepel, hogy bár politikailag nem lehetnének elkötelezettek, mégis rendelkezniük kellene tapasztalattal az államigazgatásban vagy hasonló intézményekben, hogy hatékonyan vezethessék a minisztériumokat.

Az egyetemisták ötödik feltételként erkölcsi integritást várnának el a jelöltektől: ne legyenek érintettek korrupciós ügyekben, visszaélésekben, és élvezzék az egyetemisták, a tudományos közösség és a nyilvánosság bizalmát.

Ami a szakértői kormány mandátumát illeti, a hallgatók 8–12 hónapra korlátoznák azt.

„Ez az idő elegendő lenne a legsürgetőbb reformok végrehajtására, de nem túl hosszú ahhoz, hogy a kormány hatalmi tényezővé váljon. Célunk egy átmeneti megoldás, amely a jelenlegi politikai és társadalmi válságból való kilábalást szolgálná” – írják.

Továbbá javaslatuk szerint, hogy a kormánytagoknak vállalniuk kellene (írásbeli) kötelezettséget arról, hogy a megbízatásuk után nyolc évig nem töltenének be politikai tisztséget.

Ez biztosítaná, hogy a szakértői kormányban levő ideiglenes pozíciójukat nem használhatnák fel ugródeszkaként esetleges politikai karrierjükhöz, vagyis a döntéseiket kizárólag a közérdek vezérelné.

A követeléseket a következő intézmények blokádjában részt vevő egyetemisták jegyzik: Újvidéki Orvostudományi Kar, Közgazdasági Kar (Újvidék és Szabadka), Építőmérnöki Kar (Szabadka), Újvidéki Műszaki Főiskola, Mezőgazdasági Kar (Újvidék), Pedagógiai Kar (Zombor), Jogtudományi Kar, Óvóképző Főiskola, Természettudományi és Matematikai Kar, Testnevelési és Sporttudományi Kar, Technológiai Kar, Üzleti Főiskola (Újvidék) és a Mihajlo Pupin Műszaki Kar (Nagybecskerek).

(danas.rs nyomán, fotó: beta.rs)

Hasonló bejegyzések