Aleksandar Vulinnak nincs szerepe az új kormányban: Vučić hízelegne az EU-nak?
Aleksandar Vulin, a Szocialista Mozgalom elnöke és a korábbi kormány alelnöke nem lesz része az új, Đuro Macuta vezette kabinetnek a Nemanja utcában. Ahogy a NIN írja, ez még a politikai viszonyokat jól ismerőket is meglepte.
Maga Vulin korábban azt állította, hogy „a Nyugat, különösen az Európai Unió, mindent meg fog tenni” annak érdekében, hogy ne kerülhessen be az új kormányba – hasonló kijelentést tett Marta Kos, az EU új bővítési biztosa is. Így az a döntés, hogy Vulin kimarad az új kabinetből – amelyet éppen akkor választottak meg, amikor Szerbiában hónapok óta tartanak a hallgatói blokádok és tiltakozások – akár úgy is értelmezhető, mint az uniós tisztviselők kívánságának teljesítése. De valóban ez a helyzet?
Marta Kos uniós biztos nemrég nyíltan kijelentette, hogy bízik abban, hogy Aleksandar Vulin nem kerül be az új szerb kormányba, mivel szerinte „aki antieurópai módon viselkedik, az nem vezetheti egyszerre Szerbiát az Európai Unió felé”.
Vulin az elmúlt évek során, számos választási ciklus után, komoly állami tisztségeket töltött be: a Koszovóval és Metóhiával foglalkozó kormányhivatal vezetője, munkaügyi és szociális miniszter, védelmi miniszter, belügyminiszter, majd a Biztonsági és Információs Ügynökség (BIA) vezetője, végül a Vučević-féle kormányban reszort nélküli miniszterelnök-helyettes lett.
Voltak azonban időszakok, amikor „külső tényezők” miatt funkció nélkül maradt – például amikor lemondott a BIA éléről néhány hónappal azután, hogy az Egyesült Államok szankciókat vezetett be ellene orosz kapcsolatai, valamint állítólagos korrupciós és drogkereskedelmi ügyek miatt. Akkor azt nyilatkozta: azért mondott le, mert Szerbiának „ultimátumokat adnak, mint 1914-ben”, és hogy az USA és az EU az ő „fejét követeli” a szankciók elkerülésének feltételeként.
Mivel Vulin mostani „kiesése” a kormányból egybeesett a szerbiai tiltakozásokkal, valamint Aleksandar Vučić brüsszeli találkozóival és Marta Kos nyilatkozataival, felmerül a kérdés: vajon a korábbi miniszterelnök-helyettest „lehúzták a listáról”, hogy a szerb vezetés jóindulatot mutasson az EU felé – annak ellenére, hogy Vučić többször is kijelentette, nem engedi meg, hogy külföldiek határozzák meg, ki tölt be tisztségeket Szerbiában.
Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi politikai válság szerepet játszhatott-e abban, hogy Vulin kimaradt az új kabinetből, Burazer elemző úgy véli: Vučić mindig is igyekezett egyensúlyozni az EU és az USA, valamint Oroszország és Kína között – és ez a stratégia eddig többnyire bevált számára.
„Szerbia azonban alapvetően nem rendelkezik alternatívával az Európai Unióval szemben – sem gazdasági, sem politikai értelemben” – mondja Burazer, hozzátéve, hogy a mostani társadalmi válság miatt a szerb vezetés számára fontosabb, mint valaha, hogy legyen támaszuk Brüsszelben – vagy legalább az EU ne legyen nyílt ellenfelük.
(Forrás és fotó: 021.rs)