Bécsi intézet: „Szerbia gazdasági növekedése 2025-ben csökkenni fog, de Vučić bukása után pozitív változás várható“
A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete 3,7%-ról 3,0%-ra csökkentette Szerbia 2025-ös GDP-növekedési előrejelzését, miközben a következő két évre 4,0%-os növekedést prognosztizál, feltételezve, hogy a hónapok óta tartó tömeges egyetemista tiltakozások politikai változáshoz (vagyis a Vučić-rezsim bukásához) vezetnek.
Branimir Jovanović, az említett intézet közgazdásza szerint a tüntetések átmenetileg fékezik a gazdasági aktivitást, de középtávon várhatóan javítják a növekedési kilátásokat. Az elemzés kiemeli, hogy a gyenge ipari növekedés (éves szinten 0,4%), a visszafogott kiskereskedelmi forgalom (2,7%) és az alacsony költségvetési bevétel-növekedés (mindössze 0,9%) mind összefüggnek a tiltakozásokkal.
A jelentés nem zárja ki, hogy a jelenlegi hatalom leváltása akár néhány héten belül, de az is lehet, hogy csak egy éven belül történik meg – vagy a polgári ellenállás, vagy a választási vereség révén.
A 2025-ös visszaesés után a gazdasági fellendülést részben az esetleges politikai változások és reformok hozhatják el, hasonlóan más országok tapasztalataihoz.
A külső kockázatok között szerepel a globális kereskedelmi háború is, amely elsősorban az EU-ba irányuló, főként autóipari exporton keresztül hat Szerbiára. Bár Németország fiskális ösztönző csomagja enyhítheti a negatív hatásokat, nem világos, mennyiben segíti majd a szerbiai beszállítókat.
A pénzügyi mutatók vegyes képet mutatnak: a dinár gyakorlatilag stabil maradt, de a devizatartalékok 500 millió euróval csökkentek, és a külföldi befektetések visszaestek.
Az aggodalomra továbbra is komoly okot ad az infláció, amely februárban 4,5% volt. Ez megnehezíti a jegybank számára a kamatcsökkentést, így a hitelezés drága marad, ami tovább lassíthatja a gazdaságot. Mindez persze kihat a lakosság egyébként is rendkívül alacsony életszínvonalára.
(beta.rs nyomán)