„Vučić despotaként uralkodik, de a félelem kezd megszűnni” – figyelmeztet a Balkán-szakértő
A Szerbiában zajló tüntetések résztvevői többségükben Európa-pártiak, de csalódottak az Európai Unióban, amiért szerintük túl sok kompromisszumot köt Aleksandar Vučić rendszerével – nyilatkozta a Frankfurter Rundschau napilapnak Vedran Džihić Balkán-szakértő.
A Bécsi Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének kutatója szerint az egytemisták és polgárok brüsszeli és strasbourgi látogatása azt célozza, hogy az uniós intézmények végre határozottabban álljanak ki a szerbiai demokrácia mellett. Ez hosszú távon Szerbia uniós csatlakozásának is lendületet adhat – különösen, ha Vučić távozik a hatalomból.
Džihić szerint Vučić nacionalista múltja és szélsőjobboldali gyökerei nem kétségesek: Slobodan Milošević rezsimjében kezdte karrierjét, és sokáig a radikális párt tagja volt. Ma
A Szerb Haladó Párt hatalmi gépezetté vált, amelybe üzletemberek és médiamunkások is be lettek „kooptálva”. Vučić geopolitikai lavírozása – Oroszország, Kína, az USA, Törökország és az arab országok között – csupán a hatalom megtartását szolgálja.
A szakértő szerint a jelenlegi tiltakozások nem az ellenzéki pártok szervezésében zajlanak, hanem valódi népi kezdeményezések. Ugyanakkor Vučić propagandagépezete saját, államilag szervezett „ellentiltakozásokat” indít, gyakran megfélemlített állami alkalmazottakat buszoztatva Belgrádba.
Džihić úgy véli: Vučić célja a totális hatalom megtartása, minden áron. Ha kell, az úgynevezett „fehérorosz modellt” is beveti: erőszak, rendőrségi zaklatás, bérverők és a társadalmi félelemkeltés eszközeit. „De a szerbiai civil társadalom még él, és sokan már nem félnek – főként a fiataloknak köszönhetően” – hangsúlyozta.
Szerinte ez még nem diktatúra, de a rendszer autoriter és folyamatosan nyomást gyakorol a társadalomra. Vučić maga már-már messiásként állítja be magát, aki egyenlő Szerbiával. A hatalom elvesztése pedig akár jogi felelősségre vonással is fenyegetheti őt – korrupciós vagy más bűncselekmények miatt.
„A kérdés most az – zárta gondolatait Džihić –, hogyan reagál az EU. Egyre több hang hallatszik Berlinből, Párizsból és Brüsszelből is. A szerbiai tiltakozások talán végre mozgósítják a valóban demokratikus és Európa-párti erőket Európában is. Most a kontinens is válaszút előtt áll.”
(danas.rs nyomán, fotó: slavija-info.com – régebbi kép)