Magyar nyelvű, de szerb szemléletű „nemzeti érdekű” tankönyvek jöhetnek
Szerbia új tankönyvtörvény-tervezete nemcsak a többségi oktatásban vezetné be a „nemzeti érdekű” tankönyveket és azoknak kizárólagos állami kiadását, hanem a nemzeti közösségek által használt könyveket is központosítaná – derül ki a Szerbiai Középiskolások Szövetsége (UNSS) elemzéséből.
A változtatások értelmében az állam határozná meg, kik írhatják, lektorálhatják és értékelhetik a kisebbségi „nemzeti érdekű” tankönyveket is, miközben a független szakmai ellenőrzés és a nemzeti közösségek bevonása teljesen hiányzik. Ez komoly veszélyt jelent a nemzeti közösségek nemzeti, kulturális és nyelvi identitására, hiszen a tartalom a többségi nemzeti narratíva alá rendelődhet.
A nemzeti olvasókönyv nyomtatása évente több mint 460 millió dinárjába kerülhet a szerbiai és délvidéki adófizetőnek.
Különösen aggasztó a délvidéki magyar közösség szempontjából, hogy a magyar nyelvű tankönyvek eddig is nagyrészt szerbiai fordítások voltak – az új rendszer pedig tovább csökkentheti az érdemi tartalmi beleszólást, miközben a magyarországi szerb diákok szerbiai tankönyveket használnak.
Egy valami biztos: ha a boszniai vagy magyarországi szerbek használhatják a belgrádi tankönyveket, akkor a délvidéki magyarokat sem szabad megfosztani attól a jogtól, hogy magyarországi tankönyvekből tanulhassanak – szülőföldjükön, anyanyelvükön.