Egyéb 

Ramazuri a Kelet-kínai tengeren

Tiaojü szigetekA kínai külügyi szóvivő teljesen normálisnak nevezte, hogy egy kínai felderítő repülőgép csütörtökön berepült a kelet-kínai-tengeri vitatott hovatartozású szigetek légterébe.

Hung Lej egyúttal azt hangoztatta, hogy Japánnak le kell állítania a szigetek vizeire és légterébe történő belépést, mert „a szigetek Kína területének szerves részét képezik ősidők óta”.

Az állami óceánügyi hivatal csütörtökön közölte, hogy a négy őrhajóval közösen végzett tengeri és légi járőrtevékenység keretében egy repülőgépe berepült a szigetek légterébe.

Japán nyolc F-15-ös vadászgépet küldött a kínai gép elűzésére, majd Tokió hivatalosan is tiltakozott a „közigazgatása alá tartozó szigetek felett történt légtérsértés” miatt.

Kínai hajók hónapok óta rendszeresen jelen vannak a Tiaojü-szigetek (japán elnevezéssel Szenkaku-) térségében. A japán parti őrség állítása szerint eddig tizenöt alkalommal „léptek be japán területi vizeire”. Kína a napokban indította útnak új, legnagyobb halászati őrhajóját a szigetekhez.

A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü (Diaoyu) néven ismert szigetek hovatartozása miatt korábban is voltak már viták Peking és Tokió között. 2010-ben történt a legutóbbi nagyobb incidens, amikor egy kínai halászhajó japán őrhajókkal ütközött össze a környéken. A szigetek alatt fontos természeti erőforrások vannak (földgáz és feltételezhetően kőolajlelőhelyek), de ennél is fontosabb, hogy a hovatartozásuk mindkét országban „hazafiassági” kérdés is.

(MTI-Gye)

Hasonló bejegyzések