Kiemelt Szerbia 

Az Európai Bizottság visszautasítja Vučićék azon állítását, miszerint az EU állna a blokádok és tiltakozások mögött

Az Európai Bizottság határozottan visszautasította a szerbiai hatóságok azon állítását, miszerint a Nyugat vagy maga az EU állna a napok óta tartó tiltakozások mögött.

A szerb kormány képviselői és a hozzájuk közel álló médiumok korábban azt állították, hogy a megmozdulások „színes forradalomként” zajlanak, külföldi befolyásra.

Teljes mértékben visszautasítjuk, hogy bármiféle kormányellenes tiltakozást ösztönöznénk a világ bármely pontján, így Szerbiában is. Tiszteletben tartjuk a választásokon megválasztott vezetőket és a lakosság döntését – jelentette ki Paola Pampaloni, az Európai Bizottság vezető szóvivője a brüsszeli sajtótájékoztatóján.

A kijelentést egyesek úgy értelmezték, mint hallgatólagos támogatást az aktuális szerb hatalom iránt, ám később az Európai Bizottság pontosította az álláspontját. Újabb válaszában a szóvivő reagált Aleksandar Vučić elnök szavaira is, aki szerint a tiltakozások „színes forradalmat” jeleznek, valamint a kormánypárti sajtó azon vádjaira, miszerint nyugati államok állnának a demonstrációk mögött.

– A dezinformáció terjesztésének és az ellenséges politikai retorikának – beleértve az EU-val és annak polgáraival szembeni megnyilvánulásokat – nincs helye az európai integráció útján – szögezte le a Bizottság.

A nyilatkozat egy másik súlyos ügyet is érintett: a srebrenicai népirtás tagadását, amelyet az EU ismét élesen elítélt.

– Az Európai Unió visszautasít és elítél minden tagadást, relativizálást vagy torzítást a srebrenicai népirtással kapcsolatban. Európában nincs helye sem a történelmi revizionizmusnak, sem a háborús bűnösök dicsőítésének – olvasható a közleményben. – Az ilyen próbálkozások teljes mértékben szembemennek az unió alapvető értékeivel.

Brüsszel arra szólítja fel a nyugat-balkáni politikai vezetőket, hogy legyenek példát mutató szereplők a történelmi igazság elismerésében, az áldozatok iránti tisztelet kifejezésében, valamint az őszinte megbékélés előmozdításában – különösen a gyűlölet okainak feltárása révén, amelyek a népirtáshoz vezettek.

Bár az utóbbi közlemény nem nevezi meg kifejezetten Szerbiát, világos, hogy a válasz a szerbiai politikai vezetés magatartására reagál – különösen arra, hogy Vučićék továbbra is tagadják a népirtást, sőt gyakran támadják azokat, akik azt elismerik.

(N1 nyomán, fotó: tanjug.rs)

Hasonló bejegyzések