Extrém viharok jönnek? Szerbiában és Délvidéken orkánerejű szél és jégeső is várható?
Szerbia idén először kerülhet a legmagasabb kockázati kategóriába az extrém viharok szempontjából – figyelmeztet a Hailz Srbija viharfigyelő szolgálat.
A jelenlegi előrejelzések szerint a legkritikusabb időszak várhatóan kedden következik be.
A prognózis szerint a viharok a Duna és a Száva északi térségét, valamint a tőlük 50–70 kilométerrel délebbre eső sávot érinthetik, mivel ez a terület képezi a dél-nyugati áramlatokban mozgó viharzóna útvonalát.
A viharok először Észak-Olaszországban fognak kialakulni, majd onnan vonulnak tovább a Kárpát-medencébe. A következő két napban részletes megfigyelés és elemzés várható.
A szakemberek rendkívül erős és extrém mértékű függőleges szélnyírást jeleznek egy kiterjedt térségben, ami – a meglévő légköri instabilitással együtt – lehetővé teszi tartós szupercellák és hosszú életű zivatarláncok kialakulását. Ezek a viharok óránként 70–100 kilométeres sebességgel haladhatnak kelet felé, egészen Romániáig.
A várható viharokat egy markáns légköri mélyedés indítja majd el, nyugatabbra Szerbiától. A modellek a szupercellák és a vonalas konvektív rendszerek keveredésére utalnak, amelyek különösen veszélyes időjárási jelenségeket okozhatnak.
A meteorológiai feltételek kedveznek orkánerejű, akár 140 km/h-s széllökések kialakulásának a zivatarláncokon belül, továbbá helyenként óriási, akár 10 centiméter átmérőjű jégdarabok is hullhatnak – különösen az elszigetelten kialakuló szupercellák esetében, amelyeket a szél messzire is sodorhat.
A Hailz Srbija hangsúlyozza: a mostani előrejelzés még előzetes jellegű, és a végleges figyelmeztetések a következő két nap során várhatók. Mielőtt a viharok elérnék a Pannon-síkságot, ma és hétfőn is jelentős zivatarrendszerek alakulhatnak ki Észak-Olaszországban.
(Hailz Srbija és blic.rs nyomán, fotó: Shutterstock/Ringier)