Ez durva: a szerb börtönökben minden kapható – heroin, alkohol, „mobiltelcsi”…
A szerb börtönökben virágzik a kereskedelem szinte minden formája és válfaja. A Blic napilap értesülései szerint például a szávaszentdemeteri (Sremska Mitrovica-i) börtönben elsősorban a kábítószerek, mobiltelefonok és alkoholos italok adásvétele jelent kiváló üzletet. Hogy kinek? Elsősorban az újvidéki klán nevű bűnszervezetnek.
A fődíler az említett szervezet egyik, 10 évre ítélt tagja.
Minden börtönrészlegben legalább egy eladó áll a rendelkezésére, s a hálozatába a rabokon kívül őröket, valamint átneveléssel foglalkozó szakembereket is bekapcsolt. Ők csempészik be a drogot és az egyéb „finomságokat”.
Az újvidéki klán minden egyes bejuttatott csomagért 50 eurót fizet, allítja az egyik volt fegyenc, aki saját szemével látta mi zajlik a börtönfalak mögött, s betekintést nyert az egész bizniszbe.
Egy 10 milligrammos heroinadag ára 10 és 15 euró között mozog, ha pedig a narkósnak nincs pénze, 10 doboz marlboro cigi fejében is hozzájuthat ehhez a mennyiséghez. Egy füves cigi öt doboz „parasztcigarettába” (pl. best vagy classic) kerül, egy extasy tablettáért pedig 10 eurót kell kiválasztani. Egy üveg szezses ital ára min. 10 euró.
A heroinisták számára a lefizetett egészségügyi személyzet 10 euróért biztosít sterilizált (?) fecskendőt.
Miután a drog bejut a börtönbe, általában üres bensedines dobozokba helyezik. A kábítószer ily módon történő átcsomagolása, elrejtése külön helyiségekben zajlik, amelyekre a börtön íratlan szabályai szerint az ún. hallgatás törvénye érvényes.
A mobiltelefonokkal való kereskedelmet másik csoport végzi. Egy „telcsi” ára 50-től pár száz euróig terjed. A többnyire családjukkal beszélgető, viszonylag csóróbb raboknak kedvezményesebb áron kínálják a portékát, míg az „üzletemberekkel” 300 eurót is megfizettetnek. A korrupt illetékesek száz euróért bármelyik fegyenc számára lehetővé teszik a családtagok látogatásainak nagyobb gyakoriságát.
Igor Pešić kriminológus és pszichológus szerint az említett jelenségek nyílt titoknak számítanak. Mint mondta, szinte lehetetlen útját állni az említett folyamatnak, ugyanis a szerbiai börtönkorrupció (is) elképesztő méreteket öltött. Az egyetlen megoldás az egész börtönrendszer alapos átfésülése és gyökeres megváltoztatása lenne, jelenleg ugyanis nevelő hatásról nem lehet beszélni. Akik kikerülnek, gyakran még nagyobb veszélyt jelentenek a társadalom számára, mint a bebörtönzésük előtt.
F. L.