nemzeti-osszetartozas-6.jpgEgyéb 

Az MSZP-re bízta a Fidesz a külhoni magyarokat

nemzeti-osszetartozas-6.jpgAz MSZP-s Szabó Vilmost szavaztatta meg a Nemzeti Összetartozás Bizottsága Ellenőrző Albizottsága elnökének a fideszes Potápi Árpád János. A jobbikos Szávay István szerint szégyen az, ami történt, egyfelől azért, mert a külhoni magyarságot már számos estben eláruló és megtagadó MSZP képviselője fogja ellenőrizni a külhoni magyarsággal foglalkozó bizottság munkáját, másfelől azért, mert így már most borítékolható, hogy az albizottság tevékenysége a nullával lesz egyenlő.

Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 21. § (2) bekezdése alapján „minden állandó bizottságnak létre kell hoznia egy albizottságot, amely a bizottság feladatkörébe tartozó törvények végrehajtását, társadalmi és gazdasági hatását figyelemmel kíséri.” Ez az úgynevezett Ellenőrző Albizottság. Bár a törvény kötelezővé teszi azt, hogy az Országgyűlés minden állandó bizottsága mellett működjön egy ellenőrző albizottság, a szabályozásnak a bizottságok egy része ma sem felel meg, így például a Külügyi, a Sport- és turizmusbizottság vagy az Európai ügyek bizottsága sem választott tagjai közül ellenőrző grémiumot.

De miért ennyire fontos az, hogy legyenek ellenőrző albizottságok? Leginkább azért, mert ezek az állandó bizottság elé kerülő témák mellett egyéb kérdésekkel is foglalkozhatnak, tehát adott esetben olyan témákat is napirendre vehetnek, melyekkel a főbizottság – például felsőbb politikai utasításra – nem foglalkozhat. Ráadásul ezen albizottságok elnöki tisztségét jellemzően ellenzéki képviselők töltik be, ez alól jelenleg egyedüli kivétel az Egészségügyi Bizottság. A pozíció fontosságát jól szemlélteti, hogy Novák Elődöt, a Kulturális és sajtóbizottság jobbikos tagját rövid néhány hónap alatt leváltotta ellenőrző albizottsági elnöki tisztségéről a kormánypárti többség, miután többek között lemondatta az albizottság munkáját obstruáló kormánypárti képviselőket. Miért? Például azért, hogy többé ne citálhassa az albizottság elé Alföldi Róbertet, a Nemzeti Színház akkori, a románoknak a teátrum épületét december 1-jei ünneplés céljából önként bérbeadó igazgatóját.

Mivel a Nemzeti Összetartozás Bizottsága (NÖB) sem választotta meg ellenőrző albizottságát az országgyűlésről szóló törvény életbe lépése után, Szávay István, a NÖB jobbikos tagja szeptember 10-én levelet írt Potápi Árpád Jánosnak (képen balra), a bizottság fideszes elnökének, melyben kezdeményezte, hogy a törvényi rendelkezést maradéktalanul betartva minél hamarabb alakuljon meg a testület a bizottság törvényes működésének helyreállítása érdekében. A nemzeti radikális képviselő arra kérte Potápit, hogy indítványát a NÖB következő ülésén vegyék napirendre.

Mivel a külhoni és a külföldi magyarsággal foglalkozó parlamenti bizottság elnöke és alelnökei mindannyian fideszesek, ezért a jobbikos Szávay István (a javaslat előterjesztőjeként is) pályázott az MSZP-s Szabó Vilmossal (képen jobbra), az LMP-s Mile Lajossal és a Bajnai-párti Szabó Rebekával szemben az albizottság elnöki tisztségére. Már csak azért is, mert a nevezett politikusok alig járnak el a bizottság üléseire (Mile Lajos eleve csak két hete tagja a NÖB-nek), plasztikusan jelezve, hogy mennyire fontos téma ez pártjaik számára.

Az alfahir.hu információi szerint a javaslat múlt héten a bizottság elé is került, Potápi azonban akkor még elhalasztotta döntést, mondván, hogy nem történt róla előzetes egyeztetés a pártok képviselőivel. Egyeztetés azonban ezt követően sem történt, a hétfői bizottsági ülésen Potápi pedig saját javaslatot terjesztett elő, és a fideszes többségre támaszkodva Szávay Istvánnal szemben az egyébként jelen sem levő szocialista képviselőt választatta az ellenőrző albizottság elnökévé.

Az alfahir.hu megkeresésére Szávay István szomorúan konstatálta, hogy a kormány által 2010-ben meghirdetett nemzeti együttműködés határai pontosan ott vannak, ahol a valódi elszámoltatás, a mellébeszélés nélküli és szakmai alapokon nyugvó politizálás, illetve a magyarság érdekében való határozott és soha meg nem alkuvó fellépés kezdődik. „Mivel a Jobbik rendszeresen kritizálja a kormány gyáva és megalkuvó külpolitikáját, a kormánypártiak számára még egy albizottság élén is elfogadhatatlan, hogy egy jobbikos képviselő álljon. A Fidesz, hogy ezt megakadályozza, a nemzeti ügyekben mindig elkötelezett Jobbik helyett inkább azzal az MSZP-vel fog össze, amely 2004-ben nemet mondott minden elszakított nemzettestvérünkre és melynek egyik képviselője nemrégiben románul akarta köszönteni az erdélyi magyarokat. Ez hát a fideszes nemzetpolitika valódi arca”

(alfahir.hu)

   

Hasonló bejegyzések