Magyarország elismeri Macedónia nevét
Azonban Görögország 1991 óta akadályozza Macedónia nemzetközi elismerését és ezzel az ország EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését is. Macedónia 2005 óta az unió tagjelöltje.
Ugyanis Görögország burkolt területi követelésnek tekinti, hogy a volt jugoszláv tagköztársaság alkotmányos neve Macedón Köztársaság, mert az egyik észak-görögországi – Macedóniával szomszédos – tartományt is Macedóniának hívják. Emiatt Athén 2008-ban megvétózta Macedónia NATO-csatlakozását, és akadályozza, hogy az EU meghatározza a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.
Macedónia 1991. szeptember 8-a előtt soha nem volt független állam, eltekintve Makedónia ókori államtól, amely valóban részben Macedónia területén húzódott. A mai Macedónia azonban nem a világbirodalomként emlegetett ókori Makedónia utódja. Mert amíg a nagy Sándor-féle Makedóniát görög törzsek lakták, addig a mai Macedóniában szláv népek élnek, melyek nyelve leginkább a bolgárra hasonlít, a különbség olyan szintű mint a szerb és a horvát nyelv eltérései. Ennek ellenére egyes szerb nacionalisták, élükön a magát csetnikvajdává kikiáltó Vojislav Šešejjel, a makedón lakosságra csak mint szerbekre tekint. A 2 millió lakosú országnak azonban mára közel felét a muzulmán lakosság teszi ki, amelyet főként albánok alkotnak.
Nikola Gruevszki macedón miniszterelnök novemberben látogatott Budapestre, Orbán Viktor kormányfő ekkor tett ígéretet, hogy a névvitával kapcsolatban Macedónia mellé áll. Ezzel a lépéssel egy barátot, de Görögország személyében egy ellenséget is szerzett magának Magyarország.
Mint ismeretes a Magyar Köztársaság új alkotmánya, 2012 január elsején lépett életbe, amely az ország nevét Magyarországra változtatta a „köztársaság” szó elhagyásával.
(MTI korrigálva H. Á.)