http://www.hirek.sk/media/kepek_introk/201106241144440.bar.jpgEgyéb 

Pravoszláv botrány Nišben: Hamisnak nevezték a macedón és montenegrói pravoszláv egyházakat

http://www.hirek.sk/media/kepek_introk/201106241144440.bar.jpgMacedóniáról kevés hír szokott megjelenni a világsajtóban, de még a szűkebb régió médiájában is általában csak romantikusnak titulált konfliktusaival tudja felhívni magára a figyelmet. A 2013-as esztendőt ismét a konfliktusokkal telített évek besorolású mappába archiválhatják a politikai elemzők, hiszen a belpolitikában és a szomszédállamokkal folytatott kapcsolatokban sem sikerült túl sok kompromisszumos döntést hozniuk a macedón döntéshozóknak.

A legfrissebb botrányok egyike a hír, hogy nem rég ünnepelték a szerbiai Niš városában a milánói ediktum 1700. évfordulóját, ahol a konstantinápolyi pátriárka, I. Bartolomeosz nem mást állított a macedónok szerint, mint hogy a Macedón Pravoszláv Egyház (MPC) és a Montenegrói Pravoszláv Egyház pszeudo, azaz hamis egyházak, nem a pravoszláv kereszténység rendje szerint működnek. Az MPC státusza Macedónia 1991-es függetlenségének kikiáltása óta rendezetlen, ugyanis az egyházi jog szerint továbbra is a Szerb Pravoszláv Egyház alá tartozik. Ennek értelmében kánoni egység létezik a szerb és a macedón egyház között, ennek ellenére azonban Macedóniában autókefál, azaz önálló egyháznak tekintik az MPC-t.

Mi több, pontosan ezért a Szerb Pravoszláv Egyház nem is ismeri el önálló egyháznak az MPC-t, hanem egy szakadár egyházat, a Pravoszláv Ohridi Arhiepiszkopátust (POA) tekinti az ország egyetlen, jogilag ténylegesen pravoszláv felekezetű intézményének. A pravoszláv vallás egyházai nem ismerik el az MPC-t, ezért sincs patriarchális szinten a macedónoknak legfőbb vallási intézményük. Az egyházak rendezetlen ügye nehezíti meg leginkább Szerbia és Macedónia között a kapcsolatok normalizálását, függetlenül attól, hogy sok szakértő szerint Belgrád továbbra is sok téren irányító szerepet játszik a macedón belpolitikában.(Kitekintő)

   

Hasonló bejegyzések