Egyéb 

Éljük túl a lelki bajokat! 2. rész

lelkibajok2

Régi tapasztalat, hogy tartósan feszültségekkel, stresszel, frusztrációval teli élethelyzetekben, válságban megszaporodnak olyan betegségek, mint a rák vagy a fertőzések, az ellenálló képesség testi és lelki értelemben egyaránt csökken. Sok vizsgálatot végeztek már annak megállapítására, összefügg-e a lelki egészség és a testi állapot. És sok vizsgálat úgy találta, hogy igen – nagyon is.

Alvás, tévé, bezárkózás

Önbecsülésünk elvesztése értelemszerűen befolyásolja az életvitelünket. A napi aktivitás megváltozik: elveszettnek, fölöslegesnek érezzük magunkat, felhagyunk korábbi tevékenységeinkkel. Úgy érezzük, nem érdemes kitakarítani a lakást, hiszen úgysem látogat meg minket senki. Nem érdemes lenyírni a füvet a kertben, elmosogatni, eltenni a gyümölcsöt télire, elolvasni a legújabb szakirodalmat, válaszolni a leveleinkre. Egyre több időt töltünk alvással, tévézéssel, és egyre kevesebbszer lépjük át lakásunk küszöbét.

Elmaradnak az ismerősök,  ritkábban megyünk társaságba, volt munkatársainkkal sem beszélünk. Másnak látjuk magunkat, és környezetünk is másnak lát bennünket. És bizony előfordulhat, hogy már a munkánkat sem tudjuk elvégezni. Felmondanak nekünk, vagy mi magunk adjuk fel mindazt, amit addig elértünk. Márpedig a munka az egyik legfontosabb emberi tevékenység.

Minden munka jöhet!

A munka nélküli élet, az értelmes tevékenységek hiányának hatásaival foglalkozó, talán leggyakrabban idézett pszichológus, Marie Jahoda volt az első, aki már a múlt század harmincas éveiben felhívta a figyelmet arra, hogy az emberek mentális egészségének fenntartásához megfelelő szociális környezetre van szükség. Ennek fontos eleme a munka, amely lényegében megszabja a napi időbeosztást. Elvesztése az időben történő tájékozódás zavarához és a társas kapcsolatok megszűnéséhez vezet.

Az alkotás örömére, a hozzáértés, kreativitás élményére szüksége van a léleknek. Különösen fontos, hogy a gyermek ne egy magába forduló, reményvesztett aput vagy anyut lásson a suliból hazatérve, hanem egy mosolygós szülőt, aki azt a munkát végzi örömmel, amelyhez éppen sikerült hozzájutnia.

Nem kell örökké híreket hallgatni

Szeret a dolgok, jelenségek, a gondolkodás nélkül elfogadott állítások mögé nézni. Amit mond, azon érdemes elgondolkodni. Szendi Gábor pszichológus talán segítségünkre lehet abban, hogy máshogyan lássuk a világot, benne saját helyünket. Azt mondja, ami rossz ma velünk történik, az csupán hisztéria, amelyet a politika gerjeszt, a média pedig felfúj. És nagyon nem jó, ha az embert mások által gerjesztett félelmek irányítják.

(kiskegyed.hu-Gye)

Hasonló bejegyzések