Egyéb 

Éljük túl a lelki bajokat! 3. rész

lelkibajok3Régi tapasztalat, hogy tartósan feszültségekkel, stresszel, frusztrációval teli élethelyzetekben, válságban megszaporodnak olyan betegségek, mint a rák vagy a fertőzések, az ellenálló képesség testi és lelki értelemben egyaránt csökken. Sok vizsgálatot végeztek már annak megállapítására, összefügg-e a lelki egészség és a testi állapot. És sok vizsgálat úgy találta, hogy igen – nagyon is.

Mit tehetnénk mindaz ellen, ami körülvesz bennünket?

Először is nem kell örökké hallgatni meg nézni a híreket. Mert akkor örökké retteghetünk a sertésinfluenzától, az ózonlyuktól, a gazdasági válságtól. Mindez attól is létezik, hogy mindennap öntik ránk.

Miért aggódjak az amerikai bankhelyzet miatt, ha nem én idéztem elő, és nem is én fogom megoldani? Sem a gazdaság növekedését, sem az államadósság növekedését nem áll módomban befolyásolni. Csak azzal törődjek, ami korlátozott képességeimmel uralható. Nem szép, amit mondok, de vesztesek mindig vannak. Ez az evolúció lényege.

Vannak nehéz helyzetek, vannak nagyon nehéz helyzetek, de mind arra valók, hogy valamiképpen megoldjuk őket. De az nem válság, hanem egyéni tragédia vagy nehézség. Még a háborúkban, a pincében, az ötvenes évek diktatúrájában is tudtak élni az emberek, sőt: elégedettek voltak és szerettek. Volt, aki elpusztult, volt, akit bebörtönöztek, kitelepítettek. De a többség valahogy túlélte. Ki így, ki úgy mozgósította képességeit és lehetőségeit, alkalmazkodott. A kádári konszolidáció éveiben például az én családom éhezett, anyám folyamatosan kórházban volt, majd meghalt. Amikor sokaknak jó volt, nekünk éppen „válságunk” volt.

Túlélési technikák

Mindenkink magának kell megtalálnia azokat a segítő technikákat, amelyek az életét teljesebbé, nyugodtabbá, örömtelibbé teszik, csökkentik a stresszt.

Ne az éppen divatos technikákat erőltessük. Ahányféle az ember, annyiféle a megoldás. A szorongó, folytonos stresszben élő ember számára a relaxációs technikák: az autogén tréning, a jóga, a meditáció, a tai chi a legmegfelelőbbek.

A koncentrációs zavarokkal küzdő, feledékeny embernek az agykontroll ajánlható. Az akaratgyenge, bizonytalan személyiséget a különböző harcművészeti iskolák edzik legsikeresebben.

Az örömtelenség ellen a tánc vagy a zenés tornák a legmegfelelőbbek. Az embernek lelki egyensúlya fenntartásához szüksége van örömet, sikert és megélhetést biztosító munkára, valamint olyan párkapcsolatra, illetve családra, amelyben szeret és szeretik.

Ha munkájában nem talál örömöt, szakítson időt valamilyen örömöt adó tevékenységre. Ez lehet bármilyen hobbi, kertészkedés, sport, szabadidős tevékenység. Tanuljon meg örülni az apró sikereknek. Írjon esténként listát azokról a dolgokról, amelyek aznap pozitívak voltak. A pozitív gondolkodás az agyban ugyanolyan biokémiai folyamatokat indít el, mint egy szorongásoldó vagy nyugtató pirula.

A lelki egyensúly megőrzésének és a lelkierő edzésének leghatásosabb módja a sport. Korunknak és kondíciónknak megfelelő sportot válasszunk. A legegészségesebbek az úgynevezett aerob (szabadban művelhető) sportok, a kocogás, biciklizés, stepaerobic, tenisz, sízés, úszás. De bármilyen sportot választunk, ügyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat. A helytelenül végzett mozgás többet árt, mint használ.

A szokás hatalma

Az az ember, aki megtapasztalja, hogy egyedül is képes úrrá lenni az életében adódó nehézségeken, olyan belső nyugalomra tesz szert, amely minden körülmények között segít megtalálni a helyes utat. A lelkierő edzésének egyszerű módja, ha elhatározzuk, hogy mindennap ugyanabban az időpontban elvégzünk három egyszerű mozdulatot.

Ha egy hónapon át képesek vagyunk tíz után hat perccel háromszor megforgatni a karóránkat, kitűzhetjük a következő feladatot. Mondjuk azt, hogy három falatot minden étkezéskor a tányéron hagyunk, vagy a reggeli kávé mellé nem gyújtunk rá. És így tovább…

(kiskegyed.hu – Gye)

Hasonló bejegyzések