Az ősemberé sokkal nagyobb volt!
A nagyobb oxigénfelvételhez nagyobb orra volt szükség.
Az Iowai Egyetem kutatói nemrégiben tették közzé vizsgálatuk eredményét a The American Journal of Physical Anthropology című szaklapban, melynek során az emberi orrméret csökkenésének evolúciós okait kutatták.
Összevetve a Neander-völgyivel, a ma élő embernek lényegesen kisebb szaglószerv jutott. Ennek evolúciós okait kutatták az Iowai Egyetem szakemberei.
Mivel az ősember izomtömege – életmódjából adódóan – a ma élő emberénél nagyobb volt, teste működéséhez egyúttal több oxigénre is szükség volt. Ennek megfelelően tüdejének, mellkasának és orrának mérete is nagyobb volt.
Az évmilliók, évezredek során azonban egyre csökkent a fizikai munkavégzés mértéke, ezzel párhuzamosan a felhasznált oxigén is kevesebb lett, az orr pedig megrövidült.
A férfiaké 10%-kal nagyobb
A kutatók egyúttal a nemek között is kimutattak ilyen jellegű különbséget: a férfiak testméretükből adódóan általában nagyobb orrmérettel is rendelkeznek.
38 európai származású ember test- és orrméretének változását követték nyomon, háromtól huszonéves korukig. Megfigyeléseik szerint nagyjából 11 éves korig nincs különbség a lányok és fiúk orrmérete között. Felnőttkorra azonban a férfiak orra átlagosan 10%-kal nagyobb, mint a szebbik nemhez tartozóké.
(femina.hu nyomán)